12 Eylül 2014 11:48

Pistorius 'taksirle ölüme sebebiyetten' suçlu bulundu

Güney Afrikalı ampüte atlet Oscar Pistorius'un, sevgilisi Reeva Steenkamp'ı öldürmesiyle ilgili davada yargıç, atletin 'taksirle ölüme sebebiyet verdiğine' karar verdi. Hukukçular Pistorius'un 7-10 yıl arasında bir hapis cezasına çarptırılmasının muhtemel olduğunu belirtiyor.

Pistorius \'taksirle ölüme sebebiyetten\' suçlu bulundu
Paylaş

Güney Afrikalı ampüte atlet Oscar Pistorius'un, sevgilisi Reeva Steenkamp'ı öldürmesiyle ilgili davada yargıç, atletin "taksirle ölüme sebebiyet verdiğine" karar verdi. Pistorius davasına bakan Yargıç Thokozile Masipa, atletin, sevgilisini Steinkamp'ı yanlışlıkla öldürdüğüne, fakat kusurlu davrandığına kanaat getirdiğini açıkladı.

Yargıç, dünkü duruşmada, atletin sevgilisini "kasıtlı ve önceden planlanmış cinayet" ile öldürdüğüne dair yeterince delil bulunmadığına hükmetmişti. İki takma bacakla Olimpiyat oyunlarında Güney Afrika adına yarışmış olan atlet Pistorius, sevgilisi Reeva Steenkamp'ı geçtiğimiz yıl sevgililer gününde öldürmekle suçlanıyordu. Pistorius, Steenkamp'ın elindeki silahtan çıkan kurşunlarla öldüğünü kabul etse de o sırada eve bir hırsızın girdiğini zannettiğini ve sevgilisi Steenkamp'ı hırsız sanarak silahı ateşlediğini söylüyordu.

Atlet bu sabah korumalar eşliğinde Pretoria'daki mahkemeye geldi. Güney Afrika'da 'kusurlu cinayet' olarak ifade edilen suç, öldürme niyeti olmaksızın, ihmal sonucu işlenen cinayet anlamına geliyor ve 15 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

'PLANLAYARAK ÖLDÜRMEDİ'

Davaya bakan Yargıç Masipa dünkü açıklamasında, savcılığın Pistorius'un kasıtlı adam öldürdüğünü kanıtlayamadığına, ancak atletin savunmasındaki "cinayet işleyecek kapasiteye sahip değil" tezinin ise yeterli olmadığına kanaat getirdiğini belirtmişti. Yargıç Masipa, "Sanığın olay anında doğru ile yanlışı ayırt edebilecek algıya sahip olduğuna ikna oldum" dedi. Yargıç, Pistorius'un aceleci davrandığını ve aşırı güç kullandığını da ifade etti. 27 yaşındaki Pistorius'un sevgilisini planlayarak öldürme suçunu işlediğine kanaat getirilseydi ömürboyu hapis cezasına çarptırılması gündeme gelecekti.

Pistorius'un kasıtlı cinayetten suçlu bulunması durumunda en az 15 yıl hapis cezasına çarptırılması gündemdeydi ancak hakim Masipa, "Sanık tuvalette birisi olduğunu düşünerek silahını dört el ateşledi. Bu sırada tuvalet kapısı kapalıydı. Kapının ardındaki kişinin başka birisi olduğunu düşünen sanık, Reeva Steenkamp'ı öldürdü" dedi. Pistorius "kasıtsız adam öldürmekten" suçlu bulunduğu için en fazla 15 yıl hapis cezası alması bekleniyor. Hukukçular 7-10 yıl arasında bir hapis cezasına çarptırılmasının muhtemel olduğunu belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: Türkiye\'nin IŞİD politikası teşhir olmuştur

SONRAKİ HABER

Barış Meclisi\'nden çözüm için sivil heyet önerisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...