12 Eylül 2014 11:03

12 Eylül'ün yıl dönümünde Gazi'de sıkıyönetim

İstanbul'da Sultangazi İlçesi Gazi Mahallesi'nde sabah saatlerinde Halk Cephesi üyelerine dönük operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Operasyona tepki gösteren gruplara polisin müdahalesi ile başlayan olaylarda polis tüm mahalleye akrep adı verilen araçlardan gaz bombası attı.

Paylaş

12 Eylül Askeri Darbesi’nin yıl dönümünde, polis İstanbul Gazi Mahallesini abluka altına alarak  adeta darbe dönemini tekrar yaşattı.

Halk Cephesi'ne yönelik bugün sabaha karşı 04.30’da çok sayıda polis, 7 TOMA ve helikopter ve akrep eşliğinde mahalleye operasyon düzenledi. Polis operasyon bahanesiyle mahallede adeta sıkıyönetim kurdu. Mahalleye tüm giriş çıkışlar kapatıldı. Her sokağın başı akrep tipi zırhlı araçla tutuldu. Sabah işe gitmek isteyenlerin mahalleden çıkışları polis tarafından engellendi.

MAHALLELİ SALDIRININ HEDEFİ OLDU

Operasyona tepki gösterenlere polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırırken, mahalleli ve esnaf da saldırının hedefi oldu. Yoğun biber gazı nedeniyle kepenklerini açamayan esnaf ve evlerinden çıkamayan vatandaşlar polise tepki gösterdi.

ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Operasyonda Gazi Haklar Derneği, Halk Meclisi’nin bürosu olarak kullandığı konteynır ve Aşık Veysel Parkı içindeki çay ocağı ile çok sayıda eve baskın düzenlendi.

OLAYLAR SÜRÜYOR

Gazi akşam saatlerinde yeniden hareketlendi. Sabahki saldırıları protesto eden gruplar 19.30 sıralarında İsmetpaşa Caddesi'ni trafiğe kapattı. DHA'nın haberine göre kurdukları barikatları ateşe veren eylemcilere polis gaz bombası ve TOMA'larla müdahale etti. Eylemciler havai fişek ve molotoflarla karşılık verdi. Olaylar sırasında Gazi Parkı da ateşe verildi. Alevler göğe kadar yükselirken itfaiye yangına eylemciler nedeniyle müdahale edemedi.


YDG-H İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan İstanbul'un Gaziosmanpaşa, Sultangazi ve Arnavutköy ilçelerinde 3 gün önce yapılan ev baskınlarında "YDG-H üyesi oldukları" iddiasıyla gözaltına alınan ve sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 14 gençten 5'i savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılmış, gençlerden 4'ü tutuklama, 5'i ise adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. "Gizli tanık" beyanıyla mahkemeye sevk edilen gençlerin tamamı serbest bırakıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Hayat TV\'nin frekansı değişti

SONRAKİ HABER

Büyük şirketlerin kredi borçları yeniden yapılandırılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa