12 Eylül 2014 09:39

Grev gözcülerine ne ekmek verilecek ne de tuvalet

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kararıyla, 'Grev Gözcülerinin Zorunlu İhtiyaçlarının Karşılanması Hakkında Yönetmelik' yürürlükten kaldırıldı. Böylece, patron ve sendikanın, yeme, içme, lavabo ve tuvalet olarak tanımlanan zorunlu ihtiyaçları karşılamasına dair yükümlülükleri ortadan kalkmış oldu.

Paylaş

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kararında, "11 Eylül 1988 tarihli ve 19926 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 'Grev Gözcülerinin Zorunlu İhtiyaçlarının Karşılanması Hakkında Yönetmelik' yürürlükten kaldırılmıştır" denildi.

Yürürlükten kaldırılan yönetmeliğin amacı; "Kanuni bir grev kararının uygulanması sırasında grev gözcülüğü yapacakların zorunlu ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağını düzenlemek" olarak belirlenmişti.

YEME, İÇME, LAVABO VE TUVALET

Grev gözcülerinin zorunlu ihtiyaçları da, "Grev gözcülerinin olumsuz hava şartlarından korunması ile insan sağlığının temini ve devamı için gerekli olan yeme, içme, lavabo ve tuvalet" olarak tanımlanmıştı. Zorunlu ihtiyaçların karşılanmasına ilişkin maddede, "Grev gözcülerinin zorunlu ihtiyaçları, sendika ve işverence bu yönetmelik hükümlerine göre müştereken veya ayrı ayrı karşılanır" deniliyordu.

PATRONUN SORUMLULUĞU

Yönetmelikte patronun öncelikli sorumluluğu, "işyerinde yemek veriliyorsa, nöbeti yemek saatine rastlayan grev gözcülerine de işverence yemek verilir" olarak belirlenmişti. Ayrıca, "Grev gözcülüğü sırasında tıbbi müdahaleyi gerekli kılacak derecede hastalanma halinde işverence gerekli acil yardımda bulunulur" maddesi hüküm altına alınmıştı.

Patronun sorumlulukları arasında, "Grev gözcülerinin lavabo ve tuvalet ihtiyacı için işveren tarafından uygun yer gösterilir" de deniliyordu.

SENDİKANIN SORUMLULUĞU

Sendikanın sorumluluğu ise, "Grev gözcülerinin olumsuz hava şartlarından korunmaları için gerekli olan şemsiye, yağmurluk ve benzeri koruyucu malzemeler, greve karar veren ve uygulayan sendrika tarafından temin edilir" olarak belirlenmişti. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Torba\'dan Zonguldak\'taki madencilere \'işsizlik\' çıktı

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de bir kadın, eşinin babası tarafından darbedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa