12 Eylül 2014 06:00

İşte rüşvetle anılan Urla villaları raporu

Urla Zeytineli Köyü yakınlarındaki Hacılar Koyu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen villalarla ilgili gizlenen bilirkişi raporuna Evrensel ulaştı.

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir


Urla Zeytineli Köyü yakınlarındaki Hacılar Koyu’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen villalarla ilgili gizlenen bilirkişi raporuna Evrensel ulaştı.

Bu raporla Hacılar Koyu’nun sit statüsü 1. dereceden 3. dereceye düşürülmüş ve yapılaşmaya olanak sağlanmıştı. Bilgi edinme hakkı kapsamında istenen rapor hiçbir kişi ve kuruma verilmemişti.

RÜŞVET İDDİALARI VARDI

Koyun sit statüsünü düşüren rapor ve raporu veren bilim insanlarına dağıtıldığı iddia edilen rüşvetlerle ilgili ses kayıtları internet üzerinden çokça tartışılmıştı.

Evrensel’in ulaştığı o rapora göre, 1 yıl boyunca yapılan teknik araştırma ve gözlemler sonucunda 137 omurgasız, 73 balık, 1 iki yaşamlı, 134 sürüngen, 68 kuş ve 14 memeli hayvan türünün varlığının tespit edildi.

Ancak, yine de küresel ve ulusal ölçekte türü tehlike içerisinde olan bir canlı bulunamadı!

HAYVANLAR KORUMA ALTINDA DEĞİL Mİ?

Raporda Tablo 2 olarak verilen çizelgede doğal sit alanındaki hayvan türlerine ait liste bulunuyor. Listede yer alan Vipera ammodytes (Boynuzlu Engerek); IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) tarafından Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesine alınmış durumda. Bu nedenle Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca da koruma altına bulunduğu ile ilgili haberler mevcut. Yine tarla sincabı, kızıl tilki, yaygın endişe kategorisinde yer alıyor.

ŞPO: ÖNEMLİ DOĞA ALANI SINIRLARINDA

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) tarafından kaçak villalarla ilgili yapılan bir basın açıklamasında, alanın Juniperus phoenicea’nın (Finike Ardıcı) yoğun olarak bulunduğu bir bölge olduğuna dikkat çekilerek, “Çeşme ve Seferihisar`da küçük topluluklar halinde temsil edilen tür, en geniş yayılışı bu alanda göstermektedir. Bu durum, bölgenin uzun yıllardır insan baskısına uğramamış, doğal bir habitat olduğunun en önemli göstergelerinden birisidir.” deniliyor.
Sit statüsünü düşüren raporda alanın yakınında herhangi bir koruma alanı olmadığı  ileri sürülüyor. Ancak ŞPO ise bölgenin “Alaçatı Önemli Doğa Alanı”nın sınırları içerisinde yer aldığını dile getiriyor.

KAÇAK VİLLALARA YASAL KILIF

Tamamı 1. derece Doğal Sit olan koyun çevresinin insan yerleşimi ve tarımsal faaliyet nedeniyle doğallığını yitirdiği ileri sürülen söz konusu raporda, bu nedenle bölgenin “Kesin Korunacak Hassas Alan” ya da “Nitelikli Doğa Koruma Alanı” vasfı taşımadığı ileri sürülüyor. Raporun sonuç bölümünde, “...koruma kullanma dengesi ve sürdürülebilirlik stratejisi de dikkate alınarak ‘Sürdürülebilir kalkınma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak önerilmesi kanaatine varılmıştır” deniliyor. Bu son cümle ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olduğu ve usulsüz bir şekilde sit statüsünün değiştirilerek imara açıldığı iddia edilen kaçak villalar için de yasal kılıf hazırlanmış oluyor.

Hacılar Koyu, İzmir 1 Numalı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 08.09.2011’de “1. Derece doğal Sit alanı” olarak belirlenmişti.


BİLİM ‘BİLİMSEL RAPOR’A ULAŞAMADI!

Tüm Öğretim Elemanlar İzmir Temsilcisi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı’nın yaklaşık 6 ay önce rapora ulaşmak için Bilgi Edinme Kanunu gereği İzmir Valiliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na raporun bir örneğinin verilmesi için yaptığı başvuruya iki kurumdan da yanıt gelmemişti. Kantarlı’ya başvurunun akıbetini öğrenmek için gittiği İzmir Çevre İl Müdürlüğü’nde başvurunun kayıp olduğu bilgisi verildi. Kantarlı, mevzuattaki adı “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu” olan bir raporun “devlet sırrı” gibi saklanmasını “Saklanıyorsa bu işte bir iş var” sözleriyle değerlendirerek, “Bilimsel denilen bu raporun Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında bir öğretim üyesinin başvurusu karşısında dahi verilmeyerek ısrarla gizlenmesi kabul edilemez olduğu gibi aynı zamanda rapor hakkında ileri sürülen rüşvet ve sahtecilik iddialarının doğruluğunu işaret etmektedir” dedi.


KİMLERİN İMZASI VAR?

120 sayfalık rapor Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Naime Arslan, Prof. Dr. Atila Ocak, Yardımcı Doç. Dr. Ünal Özelmas, Mersin Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Mehmet Ali Kurt ile peyzaj mimarı Kaan Orhanoğlu imzasını taşıyor.

ÖNCEKİ HABER

3 ilde ders zili Kürtçe çalacak

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Barosundan Yargıtay'a ret: Tüm baroları Diyarbakır'a davet ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa