12 Eylül 2014 06:00

Park Bahçe işçileri kararlı: Taşeronu sokmayacağız

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde park bahçe ihalesinin taşeron firmaya verilmesi üzerine 1170 işçisi ya işsiz kalacak ya da güvencesiz ve sendikasız çalışacak. Bin bir zorlukla sendika hakkını kazanan park bahçe işçileri 1 Ekim tarihinde taşeron firmanın Büyükşehir Belediyesi’ne girmemesi için mücadelesini sürdürüyor.

Paylaş

Eda AKTAŞ
Burhan TOSUN
İzmir


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde park bahçe ihalesinin taşeron firmaya verilmesi üzerine 1170 işçisi ya işsiz kalacak ya da güvencesiz ve sendikasız çalışacak. Bin bir zorlukla sendika hakkını kazanan park bahçe işçileri 1 Ekim tarihinde taşeron firmanın Büyükşehir Belediyesi’ne girmemesi için mücadelesini sürdürüyor.  
Büyükşehir Belediyesi önünde gece nöbetinde görüştüğümüz işçilere Torba Yasa’nın meclisten geçmesini ve asansör kazasında işçilerin yaşamını yitirmesini sorduk. Söz konusu Torba yasayla birlikte taşeron firmaya geçmek zorunda bırakıldıklarını dile getiren işçiler “Ne olursa olsun İzmir’e taşeronu sokmayacağız” dediler. İşçiler hem taşeronlaştırmaya hem de iş kazalarına karşı tüm sendikalara ortak mücadele çağrısı yaptılar.  

İŞÇİDEN İŞÇİYE ÇAĞRI

Genel-İş 2 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Suat Kandemirci, torba yasayla taşeronlaştırmanın önünün daha da açıldığını söyledi. “Taşeronun ölüm, zulüm, işsizlik, iş katliamı olduğunu biliyoruz” diyen Kandemirci, “Taşeronda, kamuda, belediyede, fabrikada çalışan herkesi bu mücadeleye bu direnişe bekliyoruz” dedi.
İşyeri Temsilcisi Cihan Erdoğmuş da yaşadıkları sorunun sadece İzmir’in değil Türkiye’nin sorunu olduğunu söyledi. Erdoğmuş şu çağrıda bulundu: “Lütfen duyarsız kalmayalım, yani taşeron sistemi, torba yasa, AKP’nin çıkarmış olduğu bütün o antidemokratik yasalarla ilgili tepkimizi göstererek duyarlı olmak zorundayız.” İstanbul’da 10 işçinin can verdiği iş cinayetinin sebebinin de taşeron sistemi olduğunu vurgulayan Erdoğmuş, “AKP hükümetinin sistemini en iyi anlatan görüntü olay yerine ambulanstan önce TOMA’nın gitmesidir. Hükümeti yasalar çıkartarak bizleri köleleştirmeye çalışıyor” dedi.  
Özcan Orak 8 yıldır park bahçe işçisi olarak çalışıyor. 5 yıl taşeronda çalıştığını ve yaptıkları eylemlerle İZENERJİ’ye geçtiklerini anlatan Orak, “Yaklaşık 4 yıldır İZENERJİ’de çalışırken ihale üç aylığına taşerona verildi. Üç aylık da olsa taşeronu kabul etmediğimizi duyurmak için eylemler yapıyoruz. Ekmeğimiz için savaşmayı kararlıyız, bedel ödenecekse ödemeye hazırız. Tüm işçilerden ve diğer sendikalardan taşerona karşı yaptığımız eylemlerde destek bekliyoruz” dedi.

‘TORBA YASANI BAŞINA ÇAL’

Murat Tekin, “Torba yasanı al başına çal, diyorum meclise çünkü denecek başka bir şey yok” dedi. Taşeron sistemi yüzünden Türkiye’nin her yerinde işçilerin hayatını kaybettiğini dile getiren Tekin, “Buradan bütün sendikalara Türk-İş’e, KESK’e, Hak-İş’e çağrım olacak; taşeron için büyük bir eylem yapsınlar, taşeron yasaklansın kaldırılsın artık bu ülkede” diye konuştu.
Genel-İş 2 Nolu Şube İşyeri Temsilcisi Serkan Yıldırım da konfederasyon, sendika ayrımı yapmadan işçilerin ortak çıkarları doğrultusunda birlikte hareket edilmesini ve sömürüye karşıda ortak bir mücadele hattı belirlenmesini istedi.

ÖNCEKİ HABER

İşçinin hekimi bile taşeron!

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa