11 Eylül 2014 19:01

'TİB yasası haberleşme özgürlüğünün ihlali'

Torba Yasa’ya son anda eklenen ve TİB yetkilerinin arttırılmasına neden olan değişikliğe Paris Merkezli RSF’den tepki geldi.

Paylaş

Torba Yasa’ya son anda eklenen ve TİB yetkilerinin arttırılmasına neden olan değişikliğe Paris Merkezli RSF’den tepki geldi.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, İnternet sansürünün derinleştirmesini kınadı. RSF Avrupa Bürosu temsilcisi Johann Bihr, “Bir sitenin idari tedbir olarak 48 saat süreyle de olsa erişime kapatılması güçler ayrılığı ilkesinin ve haberleşme özgürlüğünün ihlalidir. Yetkililer, yasaklamanın yollarını artırarak, ağ içindeki kaynakların Türkiye yurttaşlarını bilgilendirmede temel bir rol oynadığı bir dönemde, İnternet’i denetim altında tutma iradelerini teyit etmiş oluyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yasa değişikliğini onamamaya çağırıyoruz” dedi.

BAKAN LÜTFİ ELVAN TİB YASASINI SAVUNDU

Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Torba Kanun ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) verilen yetkilerin Avrupa Birliği (AB) muktesebatına uygun olduğunu savundu. Kanun, kurumun İnternet trafik verilerini 6 ay saklamasını ve sakıncalı gördüğü sitelere 24 saat içinde erişimi engellemesini olanaklı kılıyor. ütfi Elvan, Cebıt Bilişim Eurasia’nın açılış töreninde gazetecilerin TİB’in yetkileri ile ilgili sorularını cevapladı. Türkiye’nin İnternet Evrensel Beyannamesi’ni talep eden ülke olduğunu vurgulayan Elvan, şunları dile getirdi: Trafik bilgisi ile ilgili değişiklik AB muktesebatına uygundur. AB’de yer alan direktif çerçevesinde hareket edilmiştir...Yaptığımız düzenleme, bu trafik bilgilerinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) 6 ay süreyle muhafaza edilmesini öngörüyor. Neden bunu yapma gereği hissettik? Çünkü mahkemelerden ‘bize çok acil olarak bize şu şahsın trafik bilgilerini gönderin’ diye BTK’ya talep geliyor. Bu kurum kendisinde bilgi olmadığı için ilgili operatör firmaya yazıyor. Bu firma, bilgileri ham olarak TİB’e gönderiyor. Bu ham bilgileri TİB kullanılabilir bilgi haline dönüştürüyor ve mahkemeye ulaştırıyor. 3 hafta ile 1 ay alıyor bu süreç ama öye acil durumlar oluyor ki mahkeme, bu bilgilere hemen ulaşmayı talep ediyor. Bu nedenle böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyuldu. Biliyorsunuz AB muktesebatında ilgili direktifte 1 sene bu bilgilerin tutulması öngörülüyor. Bu konuda tenkit getiren arkadaşlarıma şunu soruyorum, siz operatöre güveniyorsunuz, devletin kurumlarına güvenmiyorsunuz, böyle anlayış olur mu? (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Torba Yasa’yı birlikte alkışladılar

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa