11 Eylül 2014 18:22

Park bahçe işçileri: Ekmeğimize göz koyanlara izin vermeyeceğiz

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, İzenerji’ye bağlı park bahçe işçilerinin taşeron şirkete verilmesi ve çıkan torbaya yasaya karşı AKP Konak İlçe binası önüne yürüdü.

Paylaş

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, İzenerji’ye bağlı park bahçe işçilerinin taşeron şirkete verilmesi ve çıkan torbaya yasaya karşı AKP Konak İlçe binası önüne yürüdü.

Genel İş binası önünde bir araya gelen işçiler, “İşimize, ekmeğimize göz koyanlara izin vermeyeceğiz, taşerona geçit yok” pankartı açtı. “Taşerona geçit vermeyeceğiz”, “İş, ekmek yoksa barış da yok” , “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarını atan işçiler Basmane Meydanı’ndaki AKP Konak ilçe binası önüne yürüdü. Yürüyüşe DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Genel Merkez yöneticileri, şube başkanları ile KESK ve TMMOB temsilcilerinin yanı sına siyasi partiler de destek verdi. Taşeron sisteminin ne olduğunu Soma’da, İstanbul’da, Şırnak’ta gördüklerini belirten işçiler, bir daha taşeronda çalışmak istemediklerine vurgu yaparak “Taşerona geçit vermeyeceğiz” sloganı attılar.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko eylemde yaptığı konuşmada, işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan, taşeron köleliğine direnen 1170 park bahçe çalışanının mücadelesine destek vermek için toplandıklarını belirtti.

Beko, 2014 yılının ilk sekiz ayında ölen 1270 işçinin önemli bir bölümünün taşeronda çalışan işçiler olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de toplu sözleşmeden faydalanan işçi sayısının yüzde 5 düzeyinde olmasının başlıca sebebinin taşeron sistemi olduğunu belirtti.

Yerel yönetimlerde kadrolu olarak 120 bin işçinin çalıştığını, taşerona bağlı olarak ise 750 bini geçkin işçi çalıştığını ifade eden Beko, “AKP iktidarı döneminde, özellikle belediyelerde taşeron şirketler her yeri ağ gibi sarmıştır. Çıkarılan kanunlar neticesinde kamu hizmetleri bu şirketler aracılığı ile görülmeye başlanmıştır” dedi. Kamu hizmetlerinin zorla taşerona devredilmek istendiğini belirten Beko, “Kamu ihale mevzuatındaki zorlayıcı hükümlerle belediye şirketleri de devre dışı bırakılmaktadır. Kamu hizmeti tümüyle özel sektöre, taşeron şirketlere açılmaktadır” dedi.

Bakanlar kurulunun, belediyelere kanun tarafından tanınmış şirket kurma hakkını engellemekten vazgeçmesi, norm kadro uygulamasının belediyeler için zorunlu olmaktan çıkarılması, hükümetin taşeron sistemine son vermesi gibi taleplerinin olduğunu dile getiren Beko, “Taleplerimiz açıktır, nettir. AKP iktidarı döneminde sermaye sınıfı çıkarına, işçi sınıfının aleyhine yüzlerce yasa çıkarmış olan bu meclisin biz kez olsun işçi sınıfı için çalışmasını istiyoruz” dedi. Beko, İzmir’de taşerona geçit vermeyeceklerini vurguladı. Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı da, “İzenerji işçilerinin geleceği 1 Ekim’de ve 1 Ekim’e kadar olan süreçte verecekleri mücadeleye bağlıdır” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Suriye hükümetinden ABD\'ye uyarı: Saldırı kabul ederiz

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa