11 Eylül 2014 10:10

Limana pankart asan Greenpeace üyeleri gözaltına alındı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesi Çatalağzı beldesinde bulunan Eren Enerji'ye ait limana giren Greenpeace üyeleri, limandaki vince 'Kömürü Durdur' yazılı de dev bir afiş astı. Limana çıkan Greenpeace üyeleriyle Eren Enerji çalışanları arasında arbede yaşandı. Polis, Greenpeace üyesi 12 kişiyi gözaltına aldı.

Paylaş

Zonguldak'ın Kilimli ilçesi Çatalağzı beldesinde bulunan Eren Enerji'ye ait limana giren Greenpeace üyeleri, limandaki vince 'Kömürü Durdur' yazılı de dev bir afiş astı. Limana çıkan Greenpeace üyeleriyle Eren Enerji çalışanları arasında arbede yaşandı. Polis, Greenpeace üyesi 12 kişiyi gözaltına aldı. 

Greenpeace'in simgelerinden biri olan "Rainbow Warrior III" gemisi Cumartesi günü Türkiye'ye gelmiş, iki gün Üsküdar'da iskeleye demirleyen gemi, daha sonra Karadeniz'e hareket etmişti. 

Greenpeace Gemisi ile İstanbul’dan Zonguldak’a gelen eylemciler, sabah 06.00 sıralarında Eren Holding'e ait limana Zodyak botlarla girdi. Bugün 21 Greenpeace eylemcisi, Çatalağzı beldesindeki kömürle çalışan termik santralinde, kömürün insan sağlığına etkilerine karşı eylem gerçekleştirdi. Santralin limanında kömür boşaltan bir vince çıkan eylemciler "Kömürü durdur" yazılı pankart açtı. Eylemciler, güvenlik görevlilerinin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Çevreciler amaçlarının halk sağlığını koruma konusunda Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırmak olduğunu ifade ettiler.

"SAĞLIK BAKANLIĞINA ÇAĞRI"

Kömürlü termik santrallerin oluşturduğu kirlilik nedeniyle Zonguldak’ta çevre ve insan sağlığının ciddi bir risk altında olduğunu ifade eden Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, "Zonguldak Çatalağzı’nda, kömürlü termik santraller nedeniyle hava kalitesi zaten insan sağlığını tehdit eden boyutlarda. Üstüne üstlük bu bölgede yeni santral planları yapılıyor. Bu sadece Zonguldak’ın sorunu değil. Bu, bütün Türkiye’nin sorunu. Çünkü Türkiye’de planlanan 80 yeni kömürlü termik santralin hepsi yapılırsa kömürün neden olduğu astımrji'ye En, kanser ve kalp rahatsızlıkları dramatik biçimde artacak. Halk sağlığını böylesine tehdit eden bir konuda, Sağlık Bakanlığı muhakkak söz sahibi olmalı. Endüstri ve enerji projelerine dair planlama süreçleri tekrar gözden geçirilmeli ve sağlık açısından da değerlendirilmeli. Bugün sağlığımızı ve temiz hava soluma hakkımızı korumak için bu eylemi yapıyoruz. Sağlık Bakanı’nı harekete geçmeye çağırıyoruz. Hava kirliliğine yol açarak hayatı tehdit eden projelerin planlama, izin ve denetim süreçlerinde Sağlık Bakanlığı’nın karar verici kurumlardan birisi olmasını istiyoruz." dedi.

Mart 2014 tarihinde Zonguldak’ın Çatalağzı ilçesinde hava kirliliğine ilişkin yapılan 5 günlük ölçümün sonuçlarına göre, insan sağlığına zarar veren partikül madde (PM 2,5) ortalaması Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenilir olarak belirttiği limitlerin üç katı olduğu kaydedildi. Eylemciler vince astıkları “Kömürü Durdur” pankartının ardından eylemlerini sürdürüyor. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Bilirkişi bir yolunu buldu!

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa