10 Eylül 2014 17:23

Soma'da kamu görevlilerinin soruşturulmasına izin verilmedi

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs tarihinde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili yürütülen soruşturmada, savcılığın talebine rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kamu görevlileri ve müfettişler hakkında soruşturma izni vermediği ortaya çıktı.

Soma\'da kamu görevlilerinin soruşturulmasına izin verilmedi
Paylaş

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs tarihinde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili yürütülen soruşturmada, savcılığın talebine rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kamu görevlileri ve müfettişler hakkında soruşturma izni vermediği ortaya çıktı. Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, Soma’da çıplak gerçeğin ortaya çıkması için cumhuriyet savcısının gerekli gördüğü soruşturma izninin verilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Soma Holding'e ait maden ocağında 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili yürütülen soruşturmada, aralarında şirketin yönetim kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik'in bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Çok sayıda kişinin şüpheli olarak ifadesine başvuruldu. Gelinen süreçte henüz iddianame hazırlanamazken bilirkişi raporunun beklenildiği öğrenildi. Faciada madeni denetlemekle görevli kamu görevlilerinin de olduğu iddiaları uzun süre konuşulurken Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner tarafından 4 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan olayın hiçbir kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde aydınlatılabilmesi için her türlü gayretin gösterildiği vurgulanarak, " Olayın meydana geldiği maden ocağının denetlenmesinde yetkili ve sorumlu olan kamu görevlileri hakkında ihbar, şikayet, suç duyuruları kapsamına göre 4483 sayılı yasa ile ilgili mevzuat hükümlerine göre soruşturmayı yürüten Soma Cumhuriyet savcıları tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından soruşturma izni verilmesi talebinde bulunulmuştur." ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, kamu görevlileri ve aralarında facia öncesinde madeni denetleyerek noksanlık bulunmadığına dair rapor tutan İş Başmüfettişi E.G. ve İş Müfettiş Yardımcısı E.B.’nin de bulunduğu müfettişlerle ilgili bugüne kadar soruşturma izni vermediği ortaya çıktı. Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, “Bu maalesef üzücü bir karardır. Adaletin tecelli etmesi için ve çıplak gerçeğe ulaşılması için 301 maden şehidinin davasının aydınlatılması için sebep sonuç ilişkisi bakımından cumhuriyet savcısının gerekli gördüğü bir soruşturma izni talebidir. Bunun hakkında soruşturma izni verilmemesi gerçeğin tam olarak anlaşılamaması sebep olacaktır. Bu bakımdan biz soruşturma izninin verilmesi gerektiği kanısındayız. Dolayısı ile bunu kabul edilemez buluyoruz.” dedi. Soruşturma izni verilmeyince cumhuriyet savcısının o kişi hakkında dava açamayacağını hatırlatan Balkız, savcının bu karara itiraz hakkı olduğunu belirtti. Balkız, bilirkişi raporu için verilen 2 aylık sürenin de bu ayın 17’sinde dolacağını, raporun bugünlerde savcılığa verilebileceğini de sözlerine ekledi. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakımını yaptığı vinçten düşen işçi öldü

SONRAKİ HABER

23. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa