10 Eylül 2014 15:07

Mahir Çetin'in katilleri korunuyor mu?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya ırkçı saldırılara maruz kalanların başvurabileceği özel bir birim oluşturulup oluşturulmayacağını sordu.

Mahir Çetin\'in katilleri korunuyor mu?
Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya ırkçı saldırılara maruz kalanların başvurabileceği özel bir birim oluşturulup oluşturulmayacağını sordu. Tanrıkulu, Kaş’ta Mahir Çetin’i döverek öldüren gruptan sadece bir kişinin tutuklandığını hatırlatarak, “Olayın diğer failleri korunmaya mı çalışılmaktadır” diye sordu.

Tanrıkulu, Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Mahir Çetin’in ırkçı bir grubun saldırısı sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, 20-30 kişi olduğu belirtilen saldırgan gruptan 7 kişinin gözaltına alınmasının ve bunlardan sadece birinin tutuklanmasının nedenini sordu. Tanrıkulu, Bakana şu soruları yöneltti:
- Olayın yaşandığı bölgenin kamera kayıtları incelenmiş midir ve sorumlular tespit edilmiş midir?
- Halen aranmakta olan zanlı bulunmakta mıdır? Soruşturma ne aşamadadır?
- Kaş gibi küçük bir ilçede bir linç yaşandığı halde kolluk güçleri neden olaya zamanında müdahale etmemişlerdir? Kolluk güçleri olay mahalline, olaydan ne kadar süre sonra intikal etmişlerdir?
- Olaydan sonra tutuklanan Mehmet Ali Çakmak, ifadesinde diğer saldırganlar hakkında bilgi vermiş midir? Vermişse, diğer saldırganların yakalanması için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
- Söz konusu ırkçı saldırgan gruptan sadece bir kişi tutuklanarak, olayın diğer failleri korunmaya mı çalışılmaktadır? Mahkemeye, cinayetle ilgili tüm deliller sunulmuş mudur?
- Irkçı saldırı veya tacizlere maruz kalan yurttaşların başvurabileceği özel bir birim oluşturulacak mıdır?” (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Tecavüz zanlısı öğretmen yine tutuklanmadı

SONRAKİ HABER

Mimar Sinan Üniversitesinde intihar eden kardeşlerden Oya Yetişkin için anma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa