10 Eylül 2014 15:02

Tecavüz zanlısı öğretmen yine tutuklanmadı

İzmir’de bir fırıncı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin 15 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz suçlamasıyla yargılandığı davanın 5. duruşmasında, mahkeme iki sanığın tutuklanması yönündeki talebi yine reddetti.

Paylaş

İzmir’de bir fırıncı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin 15 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz suçlamasıyla yargılandığı davanın 5. duruşmasında, mahkeme iki sanığın tutuklanması yönündeki talebi yine reddetti. 

Bergama 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 5. duruşmada sanık öğretmen R.K., okulların açılmasını gerekçe göstererek mahkemeye gelmedi. Davacı avukatı Murat Erdoğan ise adli tıp raporu beklenirken özel uzman raporu aldıklarını belirterek mahkemenin bu raporu dikkate almasını talep etti. Sanık A.K’nin internet ortamında mağdur E.A’yı taciz etmeye devam ettiğini mahkeme heyetine anlatan Erdoğan, bu durumun dikkate alınarak inceleme yapılmasını istedi. Erdoğan’ın mahkemeye sunulan özel uzman raporunun dikkate alınarak sanıkların tutuklu yargılanmaları talebi Mahkeme Heyeti tarafından reddedildi. Heyet, adli tıp raporu gelene kadar mahkemenin 26 Kasım 2014 tarihine ertelenmesine karar verdi.

‘5 DAKİKALIK ADALET TİYATROSU’

Öte yandan duruşma öncesi Eğitim Sen, kadın örgütleri ve siyasi partilerden kadınlar adliye önünde basın açıklaması yaptı. Burada ortak açıklamayı yapan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Kadın Sekreteri Dilek Kanlıbaş Demir, “Yaptıkları yanına kâr kalanlar, yeni maceralara doğru yol alıyorlar. Biz bıkmadan usanmadan mücadele etmeye devam ediyoruz, gerçek adaleti sağlayana dek” dedi.Eğitim Sen Merkezi Kadın Sekreteri Ebru Yiğit de, 5 dakikalık bir adalet tiyatrosuna şahit olduklarını ifade ederek, “Değil 5 dakika bu mahkemeler 1 dakikada sürse de sizin adaletsizliğiniz her defasında tescillense de biz her defasında inatla, azimle, mücadeleyle kendi adaletimizi sağlamak için buraya gelmeye devam edeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

2013 yılının Mart ayında meydana gelen olayda, 14 yaşındaki kız çocuğu önce babasının arkadaşı A.K.’nın ardından da olayı anlattığı öğretmeni R.K.’nın tecavüzüne uğradığını belirterek ailesiyle birlikte savcılığa başvurmuştu. Haklarında tecavüz suçlaması bulunan kişiler gözaltına dahi alınmadı ve R.K. Konya’da öğretmenlik yapmayı sürdürdü. (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Cumhuriyet’in yeni Genel Yayın Yönetmeni belli oldu

SONRAKİ HABER

Uluslararası İstanbul Opera Festivali 2 Temmuz’da başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa