10 Eylül 2014 13:32

Kürt işçilere saldıran ırkçı gruba toplam 31 yıl hapis

Kütahya’nın Emet ilçesinde inşaatlarda çalışan Kürt işçilere saldıran 48 kişiden 26’sına toplam 31 yıl 6 ay hapis ve 36 bin lira para cezası verildi.

Paylaş

Kütahya’nın Emet ilçesinde inşaatlarda çalışan Kürt işçilere saldıran 48 kişiden 26’sına toplam 31 yıl 6 ay hapis ve 36 bin lira para cezası verildi.

Emet’te 13 Mart 2012’de 2 inşaat işçisi ile bir grup genç arasında çıkan tartışmanın ardından toplanan bir grup, 16 inşaat işçisinin kaldığı konteyner ve çadırı yakmış, işçilere taş ve sopalarla saldırmıştı. Olaya ilişkin başlatılan soruşturmanın ardından 48 kişi hakkında Emet Asliye Ceza Mahkemesinde ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘Taksirle yaralama’ ve ‘Mala zarar verme’ suçlarından dava açıldı. Emet Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan son duruşmada, tamamı tutuksuz yargılanan sanıklar suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti 48 sanıktan 26’sını 10’ar ve 15’şer ay arasında olmak üzere toplam 31.5 yıl hapis ve 36 bin lira para cezasına çarptırdı. Duruşma hakimi, sanıkların bir daha suç işlemeyeceğine yönelik olumlu kanaat oluşmadığından verilen cezalarda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, sanıklardan 22 kişi hakkında ise beraat kararı verdi. (KÜTAHYA)
 

ÖNCEKİ HABER

TZP-Kurdî\'den okulları boykot çağrısı

SONRAKİ HABER

İHD, TİHV, SES, MTO ve Diyarbakır Barosu Nusaybin’de inceleme yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa