10 Eylül 2014 06:00

Torun Center'da yanıt bekleyen sorular

HDP ve CHP milletvekilleri, Torun Center inşaatında meydana gelen iş cinayetini Meclis gündemine taşıdı. HDP İstanbul milletvekilleri Levent Tüzel ve Sebahat Tuncel ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu verdikleri soru önergelerinde, 10 işçinin ölümüne neden olan olayda, AKP Hükümetinin, TOKİ’nin ve patronların sorumluluğuna dikkat çektiler.

Paylaş

HDP ve CHP milletvekilleri, Torun Center inşaatında meydana gelen iş cinayetini Meclis gündemine taşıdı. HDP İstanbul milletvekilleri Levent Tüzel ve Sebahat Tuncel ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu verdikleri soru önergelerinde, 10 işçinin ölümüne neden olan olayda, AKP Hükümetinin, TOKİ’nin ve patronların sorumluluğuna dikkat çektiler.

Levent Tüzel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Davutpaşa, Esenyurt, Ostim, İvedik, Zonguldak, Kütahya, Maraş maden-taş ocakları, Samsun-Tekkeköy ve Soma katliamlarını da hatırlattı. Patronların daha fazla kâr için işçi sağlığı ve iş güvenliğine para ayırmaması ve siyasi iktidarın denetlememesi nedeniyle toplu işçi katliamlarının arttığını belirten Tüzel, “Ekonominin lokomotif sektörü ilan edilen ve ölüm saçan AVM, rezidans ve gökdelen inşaatlarıyla bütün ülkeyi şantiyeye çevirmekle övünen ve bu şantiye ihaleleri üzerinden yükselen AKP iktidarının siyasi sorumluluğu açıktır” dedi. Tüzel, iş cinayetlerinden inşaat şirketinin, inşaat izni verenlerin, denetleyen makam ve kurumların, ilgili bakanlık ve Hükümetin sorumlu olduğunu söyledi.

DENETİMİN GEREĞİ YAPILDI MI?

Tüzel, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
* Kamu arazisi niteliğindeki eski Ali Sami Yen Stadının arazisinde projesi Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına ait, Torun Center inşaatında gerçekleşen işçi katliamlarında TOKİ’nin sorumluluğu nedir?
* Torunlar GYO adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Vali, Bakan, Başbakan yani ilgili her yetkili, sorumluların açığa çıkarılacağını söylüyor. 10 işçinin ölümünden kim sorumludur?
* Torunlar GYO, 19 Ağustos’ta, 2014 yılının ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 96.5 oranında artırarak 271 milyon TL kâr ettiğini açıklamıştır. Karını ilk 6 ayda yüzde 100 artırmış olan Torunlar GYO, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile insanca çalışma koşulları için ne kadar para harcamıştır?
n Torunlar GYO Torun Center inşaatında çalışan 1500 işçinin hangi koşullarda barındıkları, yemek yedikleri, çalışma koşulları, işçi sağlığı iş güvenliği önlemleri Bakanlığınızca denetlenmiştir? Bulgular nedir? Denetimde tespit edilen eksiklerin yerine getirip getirilmediği kontrol edilmiş midir?
* Torunlar şirketinin, işçilerin ücretlerinin sadece asgari ücret kısmını bankaya yatırarak, önemli bir bölümünü elden vermek suretiyle, vergi ve sigorta primi kaçırdığı iddia edilmektedir. Bu konuda Bakanlığınızca bir denetim yapılmış mıdır?
* İş kanununa göre gece çalışma süresi 8 saat ile sınırlanmış iken İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Torunlar Center’e 24 saat çalışma izni vermesini doğru buluyor musunuz? İşçilerin yaşamlarını tüketen ağır çalışma koşullarında, 24 saat çalışmasının kamu yararı nedir?
n Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi tarafından, son kontrolü 30 Mayıs’ta yapılan ve geçerlilik süresi 30 Ağustos 2014’te dolan, 10 işçiye mezar olan bu asansörün denetimi/ muayenesi neden yaptırılmamıştır? Arıza yaptığı MMO muayene kuruluşuna neden bildirilmemiştir?
* Çok katlı (yüksek) inşaatlar hangi sıklıkla Bakanlığınız tarafından denetlenmektedir? Bu tür rezidans, gökdelen tarzı inşaatların Bakanlığınızca denetlenmesi için işçilerin ölmesi mi gerekmektedir?
n Bakanlığınızca, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin eksik olması halinde “İnşaatların yapımının durdurulmaması, ancak eksiklerin tamamlanması için süre verilmesi” yönünde iş müfettişlerine bir talimat verilmiş midir?
* Torunlar GYO’nun sahibi ve yöneticileri başta olmak üzere bütün sorumluların yargılanması ve Bakanlığınızın bu davaya müdahil olması yönünde bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?”  (Ankara/EVRENSEL)


AKP’LİLER İNŞAATTAN REZİDANS MI ALDI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanırıkulu ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya soru önergesi verdi. Başbakan’a “Yetkili mahkemeler tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen inşaata neden devam edilmiştir” diye soran Tanrıkulu’nun diğer soruları şöyle:
“İnşaat projesini yapan şirketin sahibinin sizden önceki Başbakanın imam hatip lisesinden okul arkadaşı olduğu iddiası doğru mudur?
Asansör faciasının yaşandığı projenin iş güvenliğinden sorumlu şirketin, aynı zamanda Soma’da 301 madencimizin yaşamlarını kaybettikleri maden ocağının da sahibi olan şirketin İstanbul’da inşa ettiği Spine Tower projesinin de iş güvenliğini üstlenen şirket olduğu iddiası doğru mudur?
Facianın yaşandığı inşaatta 2013 yılından itibaren çalışırken yaşamını kaybeden ve yaralanan işçilerin sayıları nedir?
10 Nisan 2014 tarihinde inşaatta çalışan 19 yaşındaki Erdoğan Polat’ın ölümüyle ilgili olarak başlatılan soruşturmanın akıbeti nedir?
İnşaat projesinde kayıt dışı sigortasız olarak çalıştırılan işçilerin sayısı nedir?
Şirketin yönetiminde AKP’li eski bakan ve belediye başkanlarının yer aldıkları iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu AKP’li eski bakan ve belediye başkanları kimlerdir?
İnşaat projesinde bazı AKP’li siyasetçilerin rezidans satın aldıkları iddiası doğru mudur? İddia doğruysa, inşaat projesinden rezidans satın alan AKP’li siyasetçiler kimlerdir?”


ÖNLEM ALMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e inşaat sektöründe işçi ölümlerinin önüne geçmek için herhangi bir önlem almayı düşünüp düşünmediklerini sordu. Tuncel şu sorulara yanıt aradı: “Alimakların asansör olarak kabul edilmemesinden dolayı yılda sadece 1 defa bakımının yapılması gibi sorunların giderilmesi için Alimakları asansör kategorisine almayı düşünüyor musunuz?

Türkiye’de yüksek bina inşaatı denetimleri ne sıklıkla yapılmaktadır? Bu denetimlerin sonuçları nedir? Denetimler sonrası inşaatlar kontrol edilmekte midir?
Olası işçi kazalarına çok önceden dikkat çekilmiş olan TMMOB’nin hazırladığı raporunu Bakanlığınız incelemiş midir? Rapordaki uyarılar için bir çalışma yürütülmüş müdür? Bağımsız odaların ve kurumların işçi güvenliğinin sağlanması için daha etkin bir şekilde çalışması için yeni bir mevzuat düzenlemesi yapmayı planlıyor musunuz?”


‘YAPI DENETİMİ MUAFİYETİ KALDIRILSIN’ TEKLİFİ

CHP Milletvekili Umut Oran, TOKİ’nin yaptığı inşaatlara tanınan yapı denetimi muafiyetinin kaldırılması istemiyle tek maddelik yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundu. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Torun Center inşaatında, cumartesi akşamı asansörün düşmesi sonucu 10 işçinin hayatını kaybetmesi üzerine, TOKİ Başkanlığının onayladığı, ortak olduğu projeler ile bizzat TOKİ’nin yaptığı inşaatlara tanınan yapı denetimi muafiyetinin kaldırılması istemiyle tek maddelik yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundu. Oran, “Hükümet yaptığı açıklamalarda samimiyse bu acılı aileleri düşünüyorsa buyursun tek maddelik teklifim hazır ve isterlerse hemen bugün TBMM’de yasalaştırabiliriz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Torun Center katliamı bardağı taşırdı

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa