10 Eylül 2014 06:00

Adana'da ulaşıma ani zam: Vatandaşın parası ulaşıma gidecek

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Müdürlüğünün aldığı karar ile ulaşım ücretlerine dün itibariyle yüzde 30 ile 35 arasında zam yapıldı. Sabah saatlerinde zammı öğrenen Adanalı emekçiler 50 kuruşluk zamla 2.25 liraya çıkan otobüs fiyatlarına tepkili.

Paylaş

Volkan PEKAL
Emre AYDIN
Adana

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Müdürlüğünün aldığı karar ile ulaşım ücretlerine dün itibariyle yüzde 30 ile 35 arasında zam yapıldı. Sabah saatlerinde zammı öğrenen Adanalı emekçiler 50 kuruşluk zamla 2.25 liraya çıkan otobüs fiyatlarına tepkili. Akıncılar metro durağının da bulunduğu D 400 Karayolu’nun üzerinde servis bekleyen işçilerin birçoğu buradan servise binmek için dahi yol parası vermek zorunda kalıyor. Adana’da asgari ücretle çalışan emekçiler ulaşım için ayda en az 120 lira ödeyecek. 4 kişilik bir aile için ise bu rakam asgari ücretin yarısı demek.

‘OYUMU SÖZLÜ’YE VERDİM PİŞMANIM’

Yerel seçimde “Şehri birlikte yöneteceğiz” sloganı ile propaganda yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye oy veren Ramazan Yanar pişman olduğunu söylüyor. Dolmuş durağında değnekçilik yaparak hayatını kazanan Yanar, evden gelirken yürüyordum, dönerken metroya biniyordum şimdi dönerken de yürüyeceğim. Millet boğaz tokluğuna mı çalışsın” dedi.
Musa Soylu da özel bir firmada işçilik yapıyor. Servise binmek için bir süre yürüdüğünü söyleyen Soylu, ailesi ile bir yere gideceği zaman kendi arabasını kullandığını otobüsün pahalı olduğunu belirtiyor.
Asansörcü olduğunu ifade eden Murat Cengiz de işe gidebilmek için önce metroya sonra dolmuşa biniyor. Ayda bin lira kazandığını söyleyen Cengiz, günde 7.5 liradan aylık 190 lira kadar yol parası vermek zorunda kalıyor.

‘650 LİRAYA ÇALIŞACAĞIZ’

Özel bir firmada muhasebeci olarak çalışan Didem Cengokaya, birden bire yapılan bu zammın çok fazla olduğunu söylüyor. Ulaşım ücretinin bütçeleri olumsuz etkilediğini dile getiren Cengokaya, “Çoğu kişinin asgari ücrete çalıştığını düşünürsek insanlar artık 650 liraya çalışmak zorunda kalacak” şeklinde konuştu. Bu zam üzerine işe gidecekleri servisin arızalandığı duyumunu aldıklarını söyleyen Cengokaya, “Şimdi işe giderken toplam 4.10 lira vereceğiz, dönerken de 4.10 lira vereceğiz. Biz emekçi insanlarız. Bizi bu şekilde zorlamamaları gerekiyor” dedi.
Cengokaya ile aynı işyerinde çalışan Rahime Savar, ulaşım zammını metroya bindiğinde öğrendiğini belirterek zam karşısında şok olduğunu söyledi.

‘YAPILAN ZAM GERİ ALINSIN’

Emek Partisi Adana İl Örgütü konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlayarak ulaşıma yapılan zammın geri alınmasını istedi. Aylık bir kişinin yol masrafının 120 lira, 4 kişilik bir ailenin yol masrafının 480 lira olacağının ifade edildiği açıklamada emekçinin ücretinin yarısının yola gideceği vurgulandı. “Halkı gözetmeyen belediyecilik anlayışının varacağı yer siyaset çöplüğüdür” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Emek Partisi olarak Adanalılarla hiç kimsenin alay etmesine izin vermeyeceğiz. Ulaşım zamlarının geri alınması için tüm halkımızı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

ÖNCEKİ HABER

Metro çilesine çile kattı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa