10 Eylül 2014 06:01

AB'de Rusya krizi

Pazartesi günü Rusya’ya yönelik yaptırımları sertleştirmek üzere bir araya gelen 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin büyükelçileri, uzlaşmaya varmadan dağıldı.

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln


Pazartesi günü Rusya’ya yönelik yaptırımları sertleştirmek üzere bir araya gelen 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin büyükelçileri, uzlaşmaya varmadan dağıldı. Basına yansıyan haberlere göre Finlandiya Başbakanı Alexander Stubbe, Rusya’ya yönelik yaptırımların sertleştirilmesinin olumsuz sonuçlara yol açacağını ifade ederek, böyle bir kararın alınmasının önüne geçti.

Finlandiya AB üyesi olup da NATO üyesi olmayan az ülkeden birisi. En önemlisi de Finlandiya’nın ekonomik ilişkileri daha çok Rusya ile sürerken siyasi bakımdan ise Batı ülkeleriyle birlikte hareket ediyor. Bu nedenle AB tarafından alınacak yaptırım kararlarının Finlandiya tarafından da olduğu gibi hayata geçirilmesi durumunda ülke ekonomisinin büyük yaralar alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Zirve öncesinde yaptırımlara onay veren Finlandiya’nın kararını değiştirmesinde gün içinde Rusya tarafından gelen tehditlerin etkili olduğu tahmin ediliyor. Zirve öncesinde Rusya, muhtemel bir karara Rusya hava sahasını AB uçaklarına kapatabileceği tehdidiyle yanıt vermişti. Bu da Asya’ya giden Finlandiya uçakları için büyük bir sorun anlamına geliyor.
Finlandiya Başbakanı Stubb yaptığı açıklamada, yaptırımların sertleştirilmesinde onay vermemesini, “Yaptırımların dolaylı etkisinin ne olacağından çok endişeliyim. Sonradan ne olacağını söylemek mümkün değil” sözleriyle açıkladı.

Finlandiya’nın karşı çıkmasıyla alınamayan Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda AB yetkililerinin yeniden ne zaman bir araya geleceği ise belli değil. Çünkü kararın alınmadığı toplantıda ikinci bir görüşme için tarih belirtilmedi.

HEDEFTE RUS PETROL TEKELİ ROSNEFT VARDI

Alman basınında yer alan haberlere göre AB’nin yeni yaptırım paketinde Rus petrol tekeli Rosneft bulunuyordu. Buna göre AB bakanları ve firmalarına Rosneft’e daha fazla kredi verilmesinin yasaklanması hedefleniyordu. Bu durum en çok Rusya ile AB arasında petrol boru hatları döşeyen firmaları etkileyecekti. Ayrıca, Rusya ile silah ticareti içerisinde olan firmaların da yeni yaptırımlardan etkilenmesi bekleniyordu. Çünkü, Rusya’nın Doğu Ukrayna’daki güçlere verdiği askeri yardımları gerekçe gösteren AB ülkeleri, Rusya ile askeri malzeme ticaretini sınırlamak niyetinde.

AB ile Rusya arasında alınması planlanan yaptırımların listesi, taraflar arasında çatışmanın derinleşmeye devam edeceği görülüyor. Ancak, gerilim ve çatışmalar sertleştikçe, AB içinde de çatlaklar kendisini göstermeye başlıyor.

ÖNCEKİ HABER

IŞİD saldırıları Kürtler ve Ortadoğu

SONRAKİ HABER

Sudan'da darbecilere karşı gece eylemleri devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa