10 Eylül 2014 06:00

Perdeler yeni hikayelerle açılıyor

Tiyatroda yeni sezon kapıya dayandı. Bu doğrultuda sahnelerin yeni sezon oyunları da belli olmaya başladı. Tiyatrolar, önceki sezon sahneledikleri oyunların yanı sıra, yeni oyunları da bu sezon seyirciyle buluşturmaya devam edecek.

Paylaş

Tiyatroda yeni sezon kapıya dayandı. Bu doğrultuda sahnelerin yeni sezon oyunları da belli olmaya başladı. Tiyatrolar, önceki sezon sahneledikleri oyunların yanı sıra, yeni oyunları da bu sezon seyirciyle buluşturmaya devam edecek. Altıdan Sonra Tiyatro, Moda Sahnesi, Tiyatro Hal, İkincikat, Semaver Kumpanya ve D22’nin yeni sezonda sahneleyeceği bazı oyunları sizler için derledik.

ALTIDAN SONRA TİYATRO

Akbank Sanat, Altıdan Sonra Tiyatro ve Lokstoff iş birliğiyle “Sorunlu İnsan Kaynağı” adlı oyunu yeni sezonda sahneleyecek. İlk olarak 27 Eylül’de Akbank Sanat Galeri’de sahnelenecek oyun Yaman Ömer Erzurumlu tarafından yazıldı. Wilhelm Schneck ve Yaman Ömer Erzurumlu’nun beraber yönettiği “Sorunlu İnsan Kaynağı” beyaz yakalılardan oluşan bir grubun, bir sivil toplum kuruluşu programı yetkilisi tarafından değerlendirilmek üzere bir galeride buluşmalarını konu alıyor. Cemre Buğra Ün, Erkan Kortan, İhsan Dehmen, Onur Tuna ve Yaman Ömer Erzurumlu’nun rol aldığı “Sorunlu İnsan Kaynağı” seyirciyi de interaktif olarak oyuna katıyor.
Bunun yanı sıra, Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50 ve Theater an der Ruhr arasındaki ortaklık ilişkisi yeni sezonda ortak bir projeye dönüşüyor. Yiğit Sertdemir’in temel metnini yazdığı “Ekonomania” adlı oyunu Roberto Ciulli yönetiyor. Helmut Schäfer’ın dramaturjisini yaptığı oyun, Altıdan Sonra Tiyatro ve Theater an der Ruhr oyuncuları olan Aslı Can Kortan, Dagmar Geppert, Ferhat Keskin, Gülhan Kadim, İsmail Sağır, Matthias Flake, Peter Kapusta, Petra von der Beek, Recai Hallaç, Rupert Seidl, Sinem Öcalır ve Steffen Reuber tarafından iki dilli olarak Almanca ve Türkçe oynanacak.
“Ekonomania”nın Türkiye prömiyeri 18 Eylül’de Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde, Almanya prömiyeri ise 12 Kasım’da Theater an der Ruhr’da gerçekleşecek.
Bu sezon Altıdan Sonra Tiyatro bünyesinde izlenebilecek bir diğer oyun olan “Hak”, bir süredir Urfa’da yaşayan Suriyeli Sanatçı Amal Omran’ın tek kişilik performansı. Amal Omran’ın biyografik hikayesinden yola çıkılarak yazılan ve teması savaş olan oyunu Berkay Ateş kaleme aldı. Ayşenil Şamlıoğlu ve Berkay Ateş’in birlikte yönettiği tek kişilik performansa Merih Aşkın müzikleriyle sahnede canlı olarak eşlik ediyor.
Oyun sezon boyunca, Belçika, Almanya, Lüxemburg dışında çeşitli ülkelerde ve Kumbaracı50’de seyirciyle buluşacak. Arapça olarak oynanacak oyunun Türkiye gösterimlerinde Türkçe üst yazı kullanılacak. “Hak” dünya prömiyerini ise 26 Eylül’de Globalize: Cologne Festival’de yapacak.

TİYATRO HAL

Tiyatro Hal yeni sezonunu ekim ayında açıyor. Hal, yeni sezonda geçtiğimiz sezondan hatırlayacağımız “Örümcek Kadının Öpücüğü”, “Soytarılar” ve “Kırmızı” gibi oyunların yanı sıra “Sabır Taşı” adlı yeni bir oyunla daha seyirciyle buluşacak.
Tiyatro Hal, yeni sezonunda, prömiyerini 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan “Sabır Taşı” adlı oyunu seyirciyle buluşturacak. Atiq Rahimi’nin aynı adlı romanından Iraz Yöntem tarafından oyunlaştırılan “Sabır Taşı” Güney Zeki Göker tarafından yönetiliyor. Oyunda, Muhammed Cangören, Iraz Yöntem, Sabahattin Yakut, Musab Ekici ve Tanıl Yöntem rol alıyor. Savaşı kanıksandığı, kadınların insan yerine konmadığı ve şiddetin sıradanlaştığı bir ülkede geçen “Sabır Taşı”, bir kadının, bastırmak zorunda kaldığı duygularını dışa vuruşunu, itiraflarını, kendini, hayatı ve inancı sorgulamasını irdeliyor.

İKİNCİKAT

İkincikat, bu sezon, 19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında seyirciyle buluşan “Fü” oyununu da sahnesine taşıyacak. Sami Berat Marçalı’nın yönetmenliğini yaptığı oyunda Deniz Türkali, Serra Yılmaz, Canan Atalay ve Aziz Caner İnan rol alıyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleme aldığı “Fü”, birbirinden çok farklı iki kardeşin, iki kuşağın, iki dünyanın sevgi çemberini tamamlıyor.
Füreyya ve Münevver’in kalmak, gitmek, beklemek ve birbirine tutunmak üzerine kurdukları rutine, tıpkı Füreyya gibi tiyatro sevdasıyla yanıp tutuşan Sibel dahil oluyor. Onun da hayatını renklendiren bir Erkan’ı var, başka da bir şeyi yok. Fü ve Mü kardeşler, Si’nin genç ve bakir beynine güneş gibi doğuyor.
İkincikat bu sezon Emrah Serbes’in öyküsünden uyarlanan “Üst Katta Terörist”i sahnelemeye devam edecek. “Yarının Oyunları” projesi kapsamında, yazın seyirciyle buluşan “Cambazın Cenazesi” seyirciden gelen olumlu tepkiler sebebiyle yeni sezonda sahnelenmeye devam edecek oyunlar arasında. İkincikat, yalnız “Cambazın Cenazesi” ile sınırlı kalmayıp “Yarının Oyunları” kapsamındaki diğer oyunları, seyircinin tepkisine göre sahnelemeye devam edecek.

MODA SAHNESİ

Moda Sahnesi yeni sezona iki yeni oyunla başlıyor: “Roberto Zucco” ve “Parkta Güzel Bir Gün”. Bernard Marie Koltes tarafından yazılan “Roberto Zucco”yu Ezgi Coşkun Yetiş  Türkçeye çevirdi. İnan Ulaş Torun, Hülya Gülşen, Murat Tüzün, Ezgi Coşkun Yetiş, Onur Uysal, Hasan Demirtaş ve Deniz Elmas’ın rol aldığı oyun Kemal Aydoğan tarafından yönetiliyor. Çağımız insanını, kapatılma, özgürlük yoksunluğu, suç ve ahlak gibi temalar ekseninde resmeden “Roberto Zucco” 9 Ekim’de prömiyerini yapacak.
Moda Sahnesi’nin bir diğer yeni oyunu olan “Parkta Güzel Bir Gün”ü ise Kieran Lynn kaleme aldı ve Yeşim Gökçe çevirdi. Yönetmenliğini Kemal Aydoğan’ın yaptığı oyunda Mert Fırat, Volkan Yosunlu ve Didem Balçın rol alıyor. Politikayla komediyi bir araya getiren oyun, sınır, vatandaşlık, birey ve özgürlük kavramlarını eksenine alıyor.

SEMAVER KUMPANYA

Bu yıl on üçüncü sezonuna giren Semaver Kumpanya, üç yeni oyun sahneleyecek. Bunlardan biri Aristophanes’in yazdığı “Kuşlar”ın modern uyarlaması. Yönetmenliği Volkan M. Sarıöz tarafından  yapılan oyunun uyarlaması Yavuz Pekman imzasını taşıyor. Oyunda Gevende grubunun müzikleri yer alırken koreografisi Ebru Cansız’a ait.
Semaver Kumpanya’nın bu sezon oynamaya devam edeceği oyunlardan biri de “Veriler” adlı oyun. İsrailli ve Filistinli iki polis memurunun, bir cinayeti çözmek için bir araya gelişini anlatan Veriler, Kanadalı Yazar Arthur Milner’ın 1997 yılında ülkesinde yayınlanan toplu oyunlarının arasında yer almıştı. Philip Arditti tarafından Türkçeye çevrilen oyun, cinayetin yanı sıra, savaşı, barışı, düşmanlığı, dinleri ve ön yargıları sorgulamaya da değiniyor. Serkan Keskin ve Volkan M. Sarıöz’ün yönettiği oyunda Hakan Atalay, Mustafa Kırantepe ile Serkan Tınmaz rol alıyor.

D22

Yönetmenliğini Derya Alabora’nın yaptığı ve Deniz Madaoğlu’nun kaleme aldığı “Küf”, D22’nin yeni sezondaki ilk prodüksiyonu olarak seyirciyle buluşacak. Oyunda Esra Dermancıoğlu, Güven Kıraç, Esra Ruşan, İrem Kahyaoğlu ve Görkem Kasal rol alıyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Oyunlar ‘koruma’yla sahnelenecek

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa