09 Eylül 2014 21:11

Ahrar'uş Şam'ın lideri öldürüldü

Suriye'nin İdlip vilayetinde Ahrar-uş Şam örgütünün karargahına düzenlenen intihar saldırısında örgütün lideri Hasan Abbud(Ebu Abdullah el Hamavi) dahil çok sayıda militan öldürüldü.

Paylaş

Suriye'nin İdlip vilayetinde Ahrar-uş Şam örgütünün karargahında meydana gelen patlamada örgütün lideri Hasan Abbud(Ebu Abdullah el Hamavi) dahil çok sayıda üst düzey isim ve militan öldürüldü.

İdlib'in kuzeybatısındaki Ram Hamdan kasabasında gerçekleşen patlamanın nasıl yaşandığı henüz netlik kazanmadı. Ahrar'uş Şam yetkilisi Ebu el Mustafa el Embsi'nin El Cezire'ye yaptığı açıklamada patlamanın kaynağının bilinmediği ifade edildi. El Embsi, önemli toplantı öncesi içeriyle birisinin sızmış olabileceğini belirtti. Bir başka olasılığın da karargaha bomba yerleştirilmesi olduğunu ifade etti. Patlama ilk yaşandığında bir intihar saldırısından söz edilmişti.

Suriye'deki silahlı örgütlerin en önemlilerinden olan ve el Kaide ile de bağlantıları bulunan Ahrar'uş Şam'ın askeri lideri Ebu Talha el Mahzumi ve örgütün önde gelen 11 isminin patlamada öldürüldüğü belirtildi. El Cezire 45 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Örgütün AKP hükümetiyle de yakın ilişkilerinin olduğu öne sürülüyordu.

İslami Cephe'nin en büyük örgütü olan Ahrar-uş Şam'ın 20 bin silahlı üyesi olduğu tahmin ediliyor. İdlip'teki toplantıya Ahrar-uş Şam'ın üst düzey isimlerinin yanı sıra İslami Cephe'de yer alan İman, Abdullah Azzam gibi tugaylardan da isimler katılmıştı. Saldırıda İman Tugayı Lideri Ebu el Zubeyir de öldürüldü. Selefi-cihatçı çizgideki Ahrar'uş Şam, Suriye'deki  İslami Cephe'nin de parçası.

İslami Cephe olay üzerine yaptığı açıklamada Abbud ve diğerlerinin "şehit olduğunu" belirtti.

Hasan Abbud, 2011 yazında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın çıkardığı afla serbest kalana kadar tutukluydu.

Patlamayı henüz üstlenen olmadı. Örgüt, daha önce IŞİD ile çatışmalar yaşamıştı. Örgütün üst düzey isimlerinden el Kaide bağlantılı Ebu Halid Suri Halep'te IŞİD tarafından öldürülmüştü. Bu sebeple IŞİD'in saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği belirtiliyor. IŞİD sempatizanlarının Abbud'un ölümünü sosyal medya üzerinden kutladığı görüldü.

Örgütün son dönemde el Kaide'nin Suriye kolu el Nusra Cephesi ile de arasının bozulduğuna işaret ediliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan hakkında açılan \'Ucube\' davası görüldü

SONRAKİ HABER

Gezi eylemleri sırasında öldürülen Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklar beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa