09 Eylül 2014 17:29

Yalova için son çare: Ölü hacim bölgesi

Yalova'da kuraklık nedeniyle kentin su ihtiyacını karşılayan Gökçedere Barajı'nda, sadece birkaç günlük suyun kalması nedeniyle başlatılan zorunlu su kesintilerine bazı ilçeler de dahil edildi.

Paylaş

Yalova'da kuraklık nedeniyle kentin su ihtiyacını karşılayan Gökçedere Barajı'nda, sadece birkaç günlük suyun kalması nedeniyle başlatılan zorunlu su kesintilerine bazı ilçeler de dahil edildi.

Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, "Baraj seviyesi şu anda su alınamayan hacim olan 46 kodunda. Çalışmalarımızı 43 kotuna tekabül eden ölü hacim bölgesinde yoğunlaştırdık. BUSKİ'den temin ettiğimiz makineler ile buradan su çekmeye çalışacağız. Bu da kentimizin 7- 10 günlük suyunu karşılayabilir" dedi.

Gökçedere Barajı ile Kurtköy Deresi arasında devam eden bağlantıların yarın, kuyularda devam eden çalışmaların ise hafta sonuna kadar tamamlanacağını açıkladı. Yalova Belediyesi'nin katkıları ile Ortaburun Göleti'nden, Gökçedere Barajı'na su aktarılması için başlatılan çalışmaların, ekim ayının ikinci yarısında biteceğini sözlerine ekleyen Ömer Nergiz şunları söyledi:

"Gökçedere Baraj seviyesi şu anda 46 kota ulaştı. Bu kotun altında su alamıyoruz. Ama 'ölü hacim' denen bir bölge var. O da 43 kotuna tekabül ediyor. Orada da en fazla 10 günlük suyumuz var. Bu suyun çıkartılması için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den pompa talep ettik. O da BUSKİ'den temin edilmesi için izin verdi. Arkadaşlarımız şu anda bu pompaları almaya gittiler. Yarın o pompaları kurarsak, ölü hacimden de su almaya başlayacağız."

Ömer Nergiz, Yalova'da kaçak ve kayıp su oranının oldukça fazla olduğunu, bunun asgariye indirilmesi için çalışmalar başlatılacağını sözlerine ekledi. (Yalova/DHA)

ÖNCEKİ HABER

2 çocuğunu öldürmekle suçlanan Hancı\'ya tahliye kararı

SONRAKİ HABER

Türkiye için çölleşme ve kuraklık uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa