09 Eylül 2014 16:16

İşçiler alacakları için fabrika önünde

Ankara Dişli Dövme Sanayi fabrikasında alacakları olan işçiler direnişe geçti. İşçiler, fabrika önünde çadır kurarak talepleri kabul edilinceye kadar direneceklerini söyledi.

Paylaş

Ankara Dişli Dövme Sanayi fabrikasında alacakları olan işçiler direnişe geçti. İşçiler, fabrika önünde çadır kurarak talepleri kabul edilinceye kadar direneceklerini söyledi.

HEMA Dişli, 2009 yılında şirket iflas etti denilerek, Ankara Dişli Dövme Sanayi (ADDS) adıyla  üretime devam etti. Yıllardır alacakları verilmeyen yaklaşık 80 işçi bugün fabrikanın önünde eyleme başladı.

Gazetemize konuşan işçilerden Ergun Yalabık, 2003 ile 2009 yılları arasında maaşlarının tam ödenmediğini söyledi. 2009 yılında iflas eden patronun işten çıkan ve işten atılan işçilere alacaklarını, kıdem tazminatlarını vermediğini belirten Yalabık, o dönem mahkemeye başvurduklarını anlattı. Mahkemenin kendilerini haklı bulmasına rağmen alacaklarını alamadıklarını dile getiren Yalabık, haciz kararından sonra yasal olarak kendilerinin 3. sırada alacaklı kabul edildiklerini ifade etti. Bu nedenle kamu kurumlarının mallara el koyduğunu ve kendilerinin eli boş kaldığını söyleyen Yalabık, bazı arkadaşlarının 11 maaş tutarında alacaklı olduğunu dile getirdi.

‘MAHKEMEYE VERDİM, İŞTEN ATILDIM’

2009 yılında mahkemeye başvurduğu için işten atıldığını aktaran Yalabık, kimi arkadaşlarının da kendi isteğiyle işten çıktığını ifade etti. Fabrikanın halen üretim yaptığını belirten Yalabık, sendikaya da tepki gösterdi. Türk Metal Sendikasının sürekli “Sabırlı olun, alacaklarınızı verecekler” şeklinde telkinlerde bulunduğunu söyleyen Yalabık, daha önce de eylemler yapıldığını ancak bu sefer talepleri kabul edilene kadar fabrika önünden ayrılmayacaklarını açıkladı. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Fatsa\'da direniş sürüyor

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa