09 Eylül 2014 06:00

Hayatımızda şiddet istemiyoruz

Bir taraftan kadına yönelik şiddet vakalarında artış yaşanıyor. Diğer taraftan bu şiddet televizyon programlarında meşrulaştırılıyor. Medyada kadınlara yönelik şiddetin adeta övüldüğü yayınlara çok sık rastlar olduk.

Paylaş

Duygu AYBER
Büşra ÖZKAN
İstanbul


Bir taraftan kadına yönelik şiddet vakalarında artış yaşanıyor. Diğer taraftan bu şiddet televizyon programlarında meşrulaştırılıyor. Medyada kadınlara yönelik şiddetin adeta övüldüğü yayınlara çok sık rastlar olduk. H.K.’yi 43 yerinden yaralayan Yakup Kara’yı konuk eden Kanaltürk’ün ardından Seda Sayan’ın iki eşini öldüren katil koca Sefer Çalınak’ı “Hiç bu kadar güler yüzlü katil gördünüz mü?” nazireleri ile programına konuk etmesine tepkiler artıyor.
İstanbul’un Bağcılar ilçesi İnönü Mahallesi’ndeki kadınlar, kadın katillerini ekran karşısına çıkaran medya kuruluşlarına ve bu yayınları sunanlara oldukça tepkili. “Biz ‘şiddet dursun’ dedikçe, televizyon ekranımıza kadar getiriyorlar” diyen kadınlar, Seda Sayan’ın programının da yayından kaldırılması gerektiğini ifade ediyor.
İnönü Mahallesi’nde eşiyle birlikte bakkal işleten Gülay İçöz, Seda Sayan’ın katil koca Sefer Çalınak’ı konuk aldığı programı bir süre izlediğini ancak daha fazla izlemeye katlanamayarak televizyonu kapattığını söyledi. İçöz, “Adam ısrarla ‘cezamı çektim’ diyor ama sonuçta iki kadını öldürmüş. Ne kadar masum olabilir ki?” diye konuştu. İçöz, “Artık gereken yapılmalı, Seda Sayan’ın programı da yayından kaldırılmalıdır” dedi.

‘BAKANLIK SESİMİZİ DUYSUN’

Birsen Hangül de, “Kadın ve çocuklar artık ölmesin diyoruz ama bu Türkiye’nin bir gerçeği haline geldi. Ne şiddet gören kadına ne de çocuğa sahip çıkılıyor. Her yerde şiddete maruz kaldığımız yetmiyormuş gibi, bir de televizyon ekranına şiddet uygulayanları çıkarıyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi. Seda Sayan’ın “Hiç bu kadar güler yüzlü katil gördünüz mü?” sözleriyle katil koca Sefer Çalınak’ı övmesini de eleştiren Hangül, “Herkes bu konuda duyarlı olsun ki, Aile Bakanlığı da duysun kadınların sesini. Biz ne şiddet istiyoruz ne de böyle programlar istiyoruz.” dedi.
İnönü Mahallesi’nde halka açık bir parkta tanıştığımız Ayten abla ise 32 yıldır evli olduğunu, kendisinin şiddete maruz kalmadığını belirterek, “Ben yaşamıyorum belki ama erkekler zulüm ediyor kadınlara. Artık kadınlar öldürülmesin” diyor.

ÖNCEKİ HABER

Yeni Valls hükümeti: Sadece büyük sermayenin hizmetinde

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa