08 Eylül 2014 21:28

Taşerona karşı belediye önünde nöbete başladılar

İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan park bahçe işçileri, ihalenin taşeron firmaya verilmesini kabul etmediklerini haykırmak için belediye bina önünde nöbet tutmaya başladı.

Taşerona karşı belediye önünde nöbete başladılar
Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan park bahçe işçileri, ihalenin taşeron firmaya verilmesini kabul etmediklerini haykırmak için belediye bina önünde nöbet tutmaya başladı. İşçiler, Perşembe günü düzenleyecekleri eyleme kadar akşam 8’den sabah 7.30’a  100 kişilik ekipler halinde nöbet tutacak.  İşçiler “Taşerona geçit vermeyeceğiz” , “Zafer direnen emekçinin olacak” , “İş, emek yoksa barış da yok” sloganları attı.

Belediye binası önünde basın açıklaması yapan Genel İş 2 Nolu Şube Başkanı Taner Şanlı, bu sürecin bütün işçi sınıfını kapsadığını daha önceden buralardan haykırdıklarını ifade ederek “Artık Türkiye işçi sınıfının uyanması zamanı kapıya dayanmıştır. Burada hayat bulmasını istedikleri tek şey sendikaları kapatmak belediye şirketlerini tasfiye etmektir. Bizler buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Hükümetin işçi sınıfını basına iki mesaj vererek kandırmaya çalıştığını belirten Şanlı, “Daha önce iki sendika veririz dediler şimdi tek sendikayı almak için mücadele veriyoruz. İşçiye kadro vereceğiz dediler kadrolu olmayı geçtik şimdi sendikalı işçilere saldırır hale geldiler. O yüzden işçi sınıfının ülkede yaşanan haksızlıklara, hukuksuzluklara, yoksulluğa, yolsuzluğa karşı mücadele etmesinin artık dönüm noktasıdır” dedi.

Mücadelenin uzun süredir sürdüğünü belirten Şanlı “Tekel işçisi kadroluydu bir gecede Tekel işçisini 4C adı altında taşeron firmaya heba ettiler. Tariş'ler Sümerbank'lar kapatıldı, aslında adım adım buraya gelineceği zaten belliydi. Bakın dün 10 işçi arkadaşımız katlediliyor bir Fatiha okuyalım geçiştirelim diyorlar” diyerek taşeron sisteminin her yerde hükümet eliyle yaygınlaştırıldığını belirtti. 

Bu ülkede yasaların kimler için ve ne için çıkığını soran Şanlı, “Bizler bugün burada şunu haykırıyoruz, bizler bu ülkede misafir değiliz. Biz bu ülkenin ev sahipleriyiz. Yasalar ne olursa olsun, AKP hükümetinin çıkardığı yasalar ne olursa olsun, mevzuatlar ne olursa olsun bizler iş yerimizi koruyacağız, bu iş yerine taşeronun geçmesine işçi sınıfı olarak kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taşerona tam gaz

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...