09 Eylül 2014 06:00

Pusu kurmuşlar vatandaşı soyuyorlar

Beyoğlu’da Bedaş’ın (Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) yerini CLK Grubu almış. Bu şirket yaygın bir elektrik kesme ve sözde icra takibi verilmiş bir operasyonla, yasa dışı bir şekilde borcu olmayan sayaçların elektriğini kesiyor.

Paylaş

Korhan GÜMÜŞ
İstanbul

Beyoğlu’da Bedaş’ın (Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) yerini CLK Grubu almış. Bu şirket yaygın bir elektrik kesme ve sözde icra takibi verilmiş bir operasyonla, yasa dışı bir şekilde borcu olmayan sayaçların elektriğini kesiyor. On senelik faizler uygulayarak ve avukatlık ücreti alarak küçük borçları şişiriyor. Sanki CLK Holding devletle birlikte tüketicilere (sözünü tutmuş) pusu kurmuş, bu kadar süre beklemiş. İnsanlar korkuyla kendilerine ait olmayan küçük borçları şişmiş bir şekilde ödemek zorunda kalıyor. Ciddi bir vurgun söz konusu.
Uzun bir seyahatten sonra eve geliyorum. Apartmanın basamaklarında uçuşan ve üzerinde adımın yazılı olduğu bir kağıt parçası var. Elektrikler kesilmiş. Buzdolabındaki yiyecekler kokuşmuş. Evde yaşamak mümkün olamayacağı için eşyalarımı alıp çıkıyorum. Kan beynime sıçrıyor. On senedir elektrik, gaz, su ne varsa hepsi otomatik ödemede.
Bütün geceyi uykusuz ve sıkıntılı geçiriyorum. Başıma ne geldiğini anlamaya çalışıyorum.  Ertesi gün kağıdı alıp, soluğu elek-trik idaresinde alıyorum. Önce bana söylendiği gibi birinci katta sıraya giriyorum. Bir saat sonra sıra bana geliyor ve benim üçüncü kata gitmem gerektiği söyleniyor. Tam yukarı çıktığımda öğle tatili başlıyor. Mecburen ben de çıkıyorum ve yaklaşık bir saat dolaşıyorum. Yetiştirmem gereken bir dolu işim var. Tekrar geri döndüğümde uzun bir sıra beni bekliyor. Yanımdakine devlet dairesi anlayışı hiç değişmemiş diyecek oluyorum. Yok, öyle değil diyor. Kağıda bak. Kağıda bakıyorum üzerinde CLK adlı şirketin harfleri var, CLK. Mercedes’in modeli mi bu nedir derken masada oturan memur bizi aydınlatıyor, “Burası artık Cengiz Limak Kolin’in” diyor. Biraz konuşunca bakıyorum ki aynı benim durumumda olan yüzlerce insan oraya birikmiş. Kimisi işyerinin elektriğinin kesildiğini söylüyor, on sene önce başkasına ait olan bir fatura yüzünden. Kimisi elektriğinin borcu olmadığı halde kesildiğini ve para almak için kapısına bir takım insanların sürekli musallat olduğunu…
İçimden bir ses bana “Boşu boşuna bekliyorsun” diyor. Nitekim çağıran yok. Memura tekrar sesleniyorum ve o da içeride borç yöneticisine gitmemi söylüyor. Öyle yapıyorum, gerçekten bir başka salona girdiğimde bir başka kuyrukla karşılaşıyorum. Bakıyorum geleli üç saati geçmiş. Haddimi aşarak kapıya yöneliyorum ve içerideki yöneticiye durumu anlatmaya çalışıyorum. Bu kişi gözlüklerinin üzerinden bana bakarak “Madem bu kadar beklediniz, biraz daha bekleyin” diyor. Sanki eskiden ehliyet sınavlarında olduğu gibi sabrımızı test ediyorlar. Bakıyorum herkes benimle aynı durumda.
Neyse ki sıra geliyor. Borcum olmadığı halde elektriğimin kesildiğini söylüyorum. Ayrıca adres ve sayaç numarası da farklı. On yıl önce bana başkasının borcunu dahi ödettiklerini ve borç varken sözleşme yapılmadığını hatırlıyorum. Ancak elimde bir belge yok. Ödeyeyim bari diyorum. Memur önce avukat bürosunun ücretini buraya ödeyeceksiniz, geriye kalanını da bankaya. İşte orada benim sigortalar atıyor. Yahu diyorum, on yıldır size düzenli olarak faturalarımı ödüyorum. Kuzu kuzu gelip bana ait olmayan bir borcu da ödemeye razıyım. Ama ne uyarı yaptınız, ne bir başka şey, gelip benim evinkini kestiniz.
Bu arada güya borcu olan dairenin elektriği var. Şimdi de daha dava falan açılmadan benden avukatlık ücreti talep ediyorsunuz. Eğer avukat ücreti söz konusu ise sizin bana ödemeniz lazım diyorum ve mekanı terk ediyorum. Bakıyorum, boşuna dört saat kaybetmişim. Cengiz mi, CLK mı, kim neyse iyi bir yol bulmuş. Hikayelerini dinliyorum, çevremdeki insanların da benden farkı yok.
Sonra mahalledeki bir emlak komisyoncusundan, tanıdık vasıtasıyla gidilirse avukatlık ücretinin alınmadığını öğreniyorum.

ÖNCEKİ HABER

Eğitimciler ‘hükümeti yıkmaya çalışanlar’ diye fişlendi

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa