08 Eylül 2014 17:24

2014 yılında en az 272 inşaat işçisi can verdi

Torun Center, 3. köprü, HES’ler, kentsel dönüşüm ve ışıltılı binalar işçi ölümleri üzerinden yükseliyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 7 Eylül itibarıyla 2014 yılında en az 272 inşaat işçisinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Yaşamını yitirenler arasında 5 çocuk işçinin de bulunduğunu hatırlattı.

Paylaş

Torun Center, 3. köprü, HES’ler, kentsel dönüşüm ve ışıltılı binalar işçi ölümleri üzerinden yükseliyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 7 Eylül itibarıyla 2014 yılında en az 272 inşaat işçisinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Yaşamını yitirenler arasında 5 çocuk işçinin de bulunduğunu hatırlattı.

Emekli ya da emeklilik çağında çalışan 52 işçi de inşaatlarda can verdi. Bu rakam inşaatlarda birçok işçinin sigortasının yatırılmadığı ve emekli olamadığı; herhangi bir işten emekli olanların geçinemeyip inşaatlarda çalıştığı ya da kademeli geçişten dolayı emekli olup maaş alamayan işçilerin inşaat iş kolunda emek verdiğini de gözler önüne serdi.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin raporunda, 80 yaşındaki İnşaat Ustası Ömer Çabuk’un İzmir’de iş görüşmesi için gittiği inşaatta 1’inci kattan düşerek yaşamını yitirmesi hatırlatılarak, “Bu durum emeklilerin yaşamının bir özetidir” denildi.

GÖÇMEN AMELELER

İnşaat iş kolunda 9 göçmen işçinin can vermesi inşaat iş kolunda göçmen işçiliğin giderek yaygınlaşmasının bir sonucu.

Raporda devasa projeler, kentsel dönüşüm, kara yolu projeleri, HES ve termik santral inşaatlarına dair de ölüm istatistikleri paylaşıldı.

Buna göre, büyük şirketler ve TOKİ’nin yaptığı 3.köprü, bağlı otoyol projeleri, rezidanslar gibi projelerde 54 inşaat işçisi can verdi...

Kentsel dönüşüm nedeniyle 5 katlıdan 15 katlıya kadar yapılan apartmanlardan binaların tadilat işlerine kadar küçük ve orta düzeyde müteahhitlerin işlerinde çalışan 166 inşaat işçisi hayatını yitirdi.

Devlet, belediye ve üniversite binalarının inşaatında çalışan 24 işçi can verdi...

Kara yollarında çalışan 12 yol işçisi can verdi...

HES ve Termik santral inşaatlarında çalışan 16 işçi can verdi...

HEPSİ TAŞERON

İnşaatlarda çalışan ve yaşamını yitiren 272 işçinin tamamına yakınının taşeron olarak çalışması ise Türkiye’de acı bir gerçeğe işaret ediyor.

Tüm bu bilgileri rapor halinde kamuoyuna duyuran Meclis şu tespiti yapıyor: Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı olan ve yıldızı AKP Hükümeti döneminde parlayan bir patron Aziz Torun, Torun Tower inşaatı için 24 saat çalışma izni çıkaran devlet, ‘Bu yoğunluğun içerisinde baktığınız zaman bir anlamda da kazanın olmaması büyük bir şans diyesim geliyor’ diyen bir Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve her iş cinayetini ‘fıtrat-kader’ olarak açıklayan bir Cumhurbaşkanı... Tam da bu durum inşaatlarda yaşanan iş cinayetlerini özetliyor. Tabii cumartesi günü yaşanan işçi katliamı bir bütün olarak inşaat iş kolunda yaşananların bir parçası!”


İNŞAAT HARÇLARINDA ÇOCUK KANI

15 yaşındaki Barış Ergin, Adana Ceyhan’da 5 katlı binanın 3’üncü katında sıva yaparken dengesini kaybederek aşağıya düştü...
16 yaşındaki Yılmaz İdareci, Ankara Eryaman’da inşaatın 8’inci katından düştü. Yılmaz’ın babası sara hastasıydı, liseyi bıraktı ve Sivas’ta üniversitedeki ablasını okutmak için çalışıyordu...
16 yaşındaki Ali Fırat Belder, Şanlıurfa’da inşaatın 9’uncu katından düştü...
16 yaşındaki Suriyeli Abdul Hakim, Adana Çukurova’da sigortasız günlük 30 TL’ye çalışıyordu. Yüksekten düştü...
17 yaşındaki Emre Aksüt, Karaman OSB’de bulunan bir bisküvi fabrikasının inşaatında çalışırken yüksekten düştü... (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Deva İlaç’tan 2 işçi daha atıldı

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa