08 Eylül 2014 17:14

Şirkete karşı işçi barikatı

Milas'ta bulunan ve özelleştirme kararı geçen ay Resmi Gazete'de yayımlanan Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri'nin işçileri bugün sabah saat 08.00'da Milas - Ören Karayolu'nun 22'inci kilometresinde bulunan Yeniköy Linyit İşletmeleri önünde toplandı.

Paylaş

Yeniköy Termik Santrali işçileri, santralin satıldığı firmanın yetkililerine karşı ayaklandı. Alıcı firmaların temsilcilerinin Milas’a geldiğini öğrenen enerji ve maden işçileri, YEAŞ Yeniköy Linyit İşletme Müdürlüğü nizamiye kapısı önünde sabah saat 08.00’de barikat kurdu, açıklama yaptı.

İşçiler “İş, ekmek yoksa barış da yok”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atarken, T. Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Başkanı Süleyman Girgin yaptığı açıklamada, işçilerin kararlılığı karşısında işyerine giremeyen alıcı firmanın yetkililerinin çareyi işyerleri dışında görüşme tertip etmekte buldukları, Milas’a giderek bir otelde görüşmeler yapmaya başladıklarını belirtti, “Anlaşılan o ki bizim vermek istediğimiz mesajı tam olarak algılayamamışlar. Buradan firma yetkililerine ve ‘İhale yapıldı, imzalar atıldı, resmi gazetede yayınlandı, iş sadece bir devir sözleşesine kaldı, bu iş bitti, siz hâlâ neyin kavgasını veriyorsunuz’ diyenlere sesleniyoruz. Yapılan özelleştirmeler ve taşeronlaştırmalarla ve yapılamayan denetimlerle, özel sektör iyice serbestleştiriliyor, ölüme götüren ihmaller ‘kader’ olarak meşrulaştırılıyor, siyasetle kol kola girmiş olan iş adamları kazandıkları imtiyazlar sayesinde istedikleri şekilde gemilerini yüzdürüyor” dedi.

‘İŞÇİNİN TABUTUNA HER GÜN BİR ÇİVİ ÇAKILIYOR’

Yapılan uygulamalar ve düzenlemelerle iş hayatının işçiler için karabasana dönüştürülürken, işçinin tabutuna her gün bir çivi daha çakıldığını söyleyen Girgin, “İşte Yatağan ve Milas maden ve enerji işçisinin mücadelesi tüm bu yapılanlara karşı, işçi sınıfının ortaya koyduğu bir iradedir. Gün be gün emeğin değersizleştirilmesine ve ucuzlatılmasına karşı bir tepkidir. Örgütsüz bırakılan, sahipsiz bırakılan, yalnızlaştırılan işçi sınıfının başkaldırısıdır. Sömürülen, hak gaspına uğrayan, güvencesiz, kuralsız çalışmaya zorlanan emekçinin isyanıdır. Direnişimiz daha önce olduğu gibi şimdi de devam edecek. Emeğe ve emekçiye saygısı olan herkesin, bu kavgaya omuz vermesi emeğin yarınları açısından hayati öneme sahiptir” dedi. (Muğla/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ankara\'daki salgının sebebi Kızılırmak mı?

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa