08 Eylül 2014 14:30

Demirtaş: 50 bin defa sizin şirketiniz batsın

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatının önünde açıklama yaptı. Demirtaş, 'Utanmadan çıkıp, ‘biz şirketimizin adının kirletilmesine izin vermeyeceğiz’ diyecek kadar vicdanınızı, insanlığınızı yitirmişsiniz, 50 bin defa sizin şirketiniz batsın' dedi.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatının önünde açıklama yaptı. Demirtaş, “Utanmadan çıkıp, ‘biz şirketimizin adının kirletilmesine izin vermeyeceğiz’ diyecek kadar vicdanınızı, insanlığınızı yitirmişsiniz, 50 bin defa sizin şirketiniz batsın.” dedi.

Selahattin Demirtaş ve beraberindeki partililer, inşaat işçileri ile buluştuktan sonra basın açıklaması yaptı. Demirtaş burada yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tek bir işçi arkadaşımızın tırnağı sizin şirketleriniz bin defa kurban olsun. İsmi kirletilmesin diye uğraşıyorlarmış. 11 işçiye şu kuleler mezar olmuş, toplu mezarların mezar taşı gibi burada dikiliyor. Beyefendi şirketinin isminin kirletilmemesi derdinde. 50 bin defa şirketlerinizin ismi batsın. Avrupa’da işçi katliamlarında birinci sıradasınız. İnşaat patronları olarak en fazla işçi öldüren sizsiniz. Dünyada ikinci sıradasınız. Sadece 12 yılda 14 bin işçiyi katlettiniz. Burada güvenliğe biraz daha para harcasalardı, 10 kişi şuanda yaşıyor olacaktı. Bu kuleler bitene kadar kaç kişi daha ölecek bilmiyoruz. Çünkü güvenlik için işçinin sosyal hakları için maaşı için para harcamak, onlar için fuzuli bir masraf. Hükümet zaten denetlemeye geldiğinde eksik bulsa bile bir şekilde hallediyorlar. Beyefendi zaten AKP’nin sponsoru. Gelen müfettişten mi korkacak. Bir telefona bakar. Bakanı arar. Müfettiş raporunu yırtıp çöpe atarlar. Beyefendi AKP’nin kongrelerinde boy gösteriyor. Arkası sağlam. Niye iş güvenliği için masraf yapsın ki! Önemli olan onların yaşamı.”

KESK: İŞ CİNAYETLERİ KAZA-KADER POLİTİKALARIYLA GEÇİŞTİRİLİYOR

KESK Van Şubesi Platformu ise, İstanbul'da 10 işçinin ölümü ile sonuçlanan asansör faciasını ve hükümetin taşeron politikasını protesto etmek amacıyla Feqîye Teyran Parkı'nda açıklama yaptı. "Baskılar bizi yıldıramaz", "İşçi cinayetlerine son" ve "Taşeronlaşmaya hayır" sloganlarının atıldığı açıklamada platform adına konuşan Latif Tül, İstanbul'daki facianın hükümetin taşeron politikalarından kaynaklandığını ifade etti. Söz konusu faciasının herkesi derinden etkilediğini söyleyen Tül, işçilerin kanından beslenen taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma politikaları ile çalışma yaşamının gittikçe savunmasız hale getirdiğine vurgu yaptı. AKP Hükümeti'nin işçi cinayetlerini "kaza, kader" politikasıyla geçiştirdiğini dile getiren Tül, toplumdan gelen tepkileri azaltmak için torba yasası hazırladığını; ancak bu yasanın taşeronlaşmayı ortadan kaldırmayacağını söyledi. Tül, yasayla taşeron olarak istihdam edilenlere kadro vermek yerine iş türlerini genişlettiğini, taşeron firmalar eliyle yapılan asıl işlerin yardımcı işlere ilişkin hizmet türlerinin içine alındığını savundu. 

AKP Hükümeti ile birlikte taşeronlaştırmanın yaygınlaştığına dikkat çeken Tül, taşeron işçi sayısının 2005 yılında sadece 88, 2013 yılında ise bin 19'a ulaştığını belirterek, AKP'nin meclise getirdiği yasayla da bu sayıyı daha da arttıracağını kaydetti. KESK olarak 19. yüzyılın kölelik çalışma koşullarına, emekçileri mahkum eden taşeronlaşmaya karşı mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Tül, bu ilkeyi emeğin, özgürlüğün ülkesine dönüştürene dek mücadelelerini azim ve kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti. (DİHA)

 

 

 

 

 

 

ÖNCEKİ HABER

Bulanık\'ta bir kadın eşi tarafından katledildi

SONRAKİ HABER

ABD’den İran karşıtı koalisyon girişimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa