08 Eylül 2014 10:48

Öcalan: Somut adım atılmazsa pratik karşılığı olmayacak

HDP heyeti ile görüşen PKK Lideri Öcalan, artık somut adımlara büründürülmeyen hiç bir söylemin pratik bir karşılık oluşturmayacağına dikkat çekti. Öcalan, ayrıca yeni hükümetin hiçbir mazerete sığınmadan anlamlı ve derinlikli müzakereleri başlatacak ilke ve mekanizmaları bir an önce hayata geçirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Paylaş

PKK Lideri Öcalan ile görüşen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ve Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken'den oluşan HDP heyeti, görüşmenin ayrıntılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Öcalan'ın rezidans inşaatında yaşamını yitiren 10 işçinin ailelerine başsağlığı dilediği belirtilerek, "Sayın Öcalan, neo-liberal sistemin amansız yok ediciliği ve çürütücülüğü altında emekleriyle yaşamaya çalışan madenciler, inşaat işçileri ve mevsimlik tarım emekçilerinin maruz kaldığı iş cinayetlerini kınayarak, son iş cinayetinde hayatını kaybeden inşaat emekçilerinin ailelerine başsağlığı diledi" ifadelerine yer verildi.

'HÜKÜMETİN MESELEYE  CİDDİYETLE YAKLAŞMASI GEREKİYOR'

Öcalan'ın çözüm sürecine ilişkin ise "Çeşitli sıkıntı, engelleme, provokasyon, ağırdan alma ve tek yanlı dayatmalara rağmen yürüttüğümüz diyalog süreci yeni bir format altında ve yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına gelmiştir" dediği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu safhanın sadece ülkemizin değil, bölgemizin kaderini de belirleyeceğini belirten Öcalan, "Özellikle hükümetin bu ciddiyetle meseleye yaklaşması ve hız kazandırması hayati bir önemdedir" dedi. Öcalan, artık somut adımlara büründürülmeyen hiç bir söylemin pratik bir karşılık oluşturmayacağına dikkat çekti. 

'HÜKÜMET HİÇBİR MAZERETE SIĞINMAMALI'

Öcalan, meseleyi bu ciddiyet ve sorumlulukla ele almaya çalışan bütün aydın, akademisyen ve politikacıları yakından izlediğini ve böylesi büyük bir meselede daha geniş kesimlerin öneri ve katkılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu vurguladı. "Tam da bu aşamada gösterilecek ciddiyet ve titizlik bölgemizin önündeki yüz yılı kaosla mı, yoksa bereketli eşit ve adil bir demokrasiyle mi geçireceğine dönük bir belirleyicilik ihtiva edecektir" diyen Öcalan, yeni hükümetin hiçbir mazeret kalesine sığınmadan anlamlı ve derinlikli müzakereleri başlatacak ilke ve mekanizmaları biran önce hayata geçirmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Hasta tutukluların durumuna dikkat çeken Öcalan, şu önemli uyarılarda bulundu: "Hasta tutsakların durumundaki aciliyet ve onlara dönük yaklaşımdaki lakaytlık göz önüne alındığında müzakere ruhu eğer hasta bedenlere can veremeyecekse bu çözümü halka anlatmak imkansız hale gelecektir. Bu mesele bir müzakere maddesi olamayacak kadar insani ve hayati bir hakkın kullanımından ibarettir." 

Şengal ve Rojava başta olmak üzere halkımıza yönelik bir soykırımı amaçlayan saldırılara karşı 21. yüzyılın en destansı direnişini gerçekleştiren halkı ve onun direniş güçlerini selamlayan Öcalan, bu konudaki duyarlılığın ve dayanışmanın artmasına dönük katkı ve emek sunan herkese de özel selamlarını iletti. 

Öcalan, "Êzidî, Türkmen ve Asuri-Süryani halkları başta olmak üzere katliam tehlikesiyle karşı karşıya olan bütün halkların öncelikle yaşam hakkı olmak üzere tüm değerlerinin korunmasını bir onur meselesi ve ortak yaşama olan inancımızın teminatı sayıyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çarşı\'ya \'darbeye teşebbüsten\' müebbet isteniyor!

SONRAKİ HABER

Meteoroloji'den Ankara ve 5 il için sağanak uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa