08 Eylül 2014 06:00

24 saat cinayet izni!

TORUNLAR GYO’ya ait rezidans inşaatında asansör düştü, 10 işçi can verdi. Katliama giden yol Soma faciasıyla örtüşüyor: İşçiler aşırı kâr hırsıyla 24 saat çalıştırıldı, hükümet patrona tam destek verdi, işçilerin, sendikaların ve meslek örgütlerinin uyarıları yok sayıldı.

Paylaş

TORUNLAR GYO’ya ait rezidans inşaatında asansör düştü, 10 işçi can verdi. Katliama giden yol Soma faciasıyla örtüşüyor: İşçiler aşırı kâr hırsıyla  24 saat çalıştırıldı, hükümet patrona tam destek verdi, işçilerin, sendikaların  ve meslek örgütlerinin uyarıları yok sayıldı.

KATLİAMIN BELGESİNİ EVRENSEL ORTAYA ÇIKARDI; 24 SAAT ÇALIŞMA İZNİ ÇIKARTILMIŞ!

Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun inşaatta hafta içi 23.00, hafta sonu ise 18.00’da çalışmaların bittiğini ileri sürdü. Oysa, evrensel Torun Center projesinde inşaatın erken bitirilmesi ve firmanın kârını artırabilmesi için İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gece-gündüz çalışma izninin çıkartıldığını belgeleriyle ortaya çıkardı. Haberi okumak için tıklayın.

MEHMET TORUN KİMDİR?

PATRON: MESAİ 6'DA BİTİYORDU, GERÇEK: 24 SAAT ÇALIŞMA İZNİ ÇIKARTILDI

ASANSÖR FİRMASI: İŞLETME SORUMLULUĞU TORUNLAR'DA

'BURASI BİZİM HAPİSHANEMİZ, MUTFAK DOLABI KADAR DEĞERİMİZ YOK'

Meltem Akyol, katliamın yaşandığı akşam, inşaata giren ilk muhabirdi. İşçilerin kendisi için ayarladığı kartla içeri girdi, işçilerin ağzından onların gerçeklerini dinledi, katliamı doğuran koşulları fotoğrafladı ve yazdı. Haberi okumak için tıklayın.

ARİF KOŞAR'IN HABER-İZLENİMİ: ALİMAK

AKP'YE GÖRE İŞÇİLER YAŞARKEN AYAK TAKIMI, ÖLÜRKEN 'ŞEHİT'

İşçiler yaşarken, işçilerin taleplerini görmeyen ve “ayak takımı” diyen AKP Hükümeti işçiler ölünce ise “şehit” ilan ediyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasıyla ilgili, “Onlar alın teriyle emekleriyle helal rızık için çalıştılar, bu yönleriyle de bizim için bir şehit hükmündedirler” dedi. Haberi okumak için tıklayın.

TORUN CENTER: BİR KENT SUÇU ÖRNEĞİ

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Torun Center'ın hikayesini evrensel'e anlattı. Haberi okumak için tıklayın.

Hıdır Ali Genç, 20 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Dersim/Ovacık'tan staj için geldiği İstanbul'da harçlığını çıkarmak için babasının çalıştığı inşaatta 1 ay çalışma kararı aldı. 5 günlük işçiyken yaşamını yitirdi. Hıdır'ın hikayesini Vedat İlbeyoğlu yazdı.

KARDEŞİNE DÜĞÜN YAPABİLMEK İÇİN REZİDANSTA İŞE GİRMİŞTİ

MMO: ASANSÖR RAPORU 30 AĞUSTOS'A KADAR GEÇERLİYDİ

İSTANBUL TABİP ODASI 4 AY ÖNCE UYARMIŞTI

İŞÇİ KATLİAMI PROTESTO EDİLDİ

İŞÇİLER FOTOĞRAFLADI, EVRENSEL'E GÖNDERDİ: 'GÖKYÜZÜNDE CAN PAZARI YER ALTINDA HAPİSHANE'

10 işçiye mezar olan İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Torunlar Center inşaatında çalışan işçiler “hapishane” diye adlandırdıkları işçi koğuşlarının fotoğraflarını çekerek Evrensel’e gönderdiler.

FOTOGALERİ: 'GÖKYÜZÜNDE CAN PAZARI YERALTINDA HAPİSHANE'

Haber ve fotoğraflar: Arif Koşar, Meltem Akyol, Vedat Yalvaç, Tolga Alp Turgut, Ezgi Görgü

ÖNCEKİ HABER

Alevi aileden İmam Hatip tepkisi: Alevi imam nasıl olacak?

SONRAKİ HABER

Büyük şirketlerin kredi borçları yeniden yapılandırılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa