07 Eylül 2014 19:47

Dersimliler işçi katliamına sessiz kalmadı

İstanbul Mecidiyeköy'de Torun Center inşaatında meydana gelen ve 10 işçinin yaşamına mal olan iş cinayeti Dersim'de protesto edildi.

Paylaş

İstanbul Mecidiyeköy'de Torun Center inşaatında meydana gelen ve 10 işçinin yaşamına mal olan iş cinayeti Dersim'de protesto edildi.

Dersim Halk Meclis Girişimi'nin çağrısıyla Sanat Sokağı'nda bir araya gelindi. Girişim adına açıklamayı EMEP İl Başkanı Mustafa Taşkale yaptı.

İş cinayetlerinin yıllardır ülkenin en büyük sorunlarından biri olarak büyüyerek devam ettiğini belirtildiği açıklamada, yaşamını yitiren Dersimli Hıdır Ali Genç'e dikkat çekildi.

Taşkale, Genç'in Ovacık'ta maliye okuduğunu, staj için İstanbul'a gittiğini ve okul başlamadan önce 1 ay harçlığını kazanarak ailesine bir nebze faydalı olmak adına inşaatta çalışmaya başladığını hatırlattı.

5 günlük işçi Hıdır Ali Genç ve diğer işçilerin sermayenin kuralsız çalışma ve aşırı kar hırsına kurban gittiği vurgulandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarına da tepki gösteren Taşkale, hükümetin kan parası ödeyerek işçi ailelerini susturmak istediğine dikkat çekti.

"Siz zaten işçilerin alın terinden kazandığınız parayı işçi ailesine kan parası olarak veriyorsunuz. İşte asıl bu bizim kanımıza dokunuyor" diyen Taşkale,  tüm emek ve demokrasi güçlerini, sınıfın sendikalarını, sendikaların namuslu yöneticilerini, temsilcilerini, komiteleri, kurultay birliklerini, sendikalı sendikasız demeden işçi memur demeden tüm emekçileri, iş cinayetlerine karşı üretimden gelen gücünü kullanmaya ve ortak mücadeleye çağırdı. (Dersim/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İş cinayetleri Elazığ\'da protesto edildi

SONRAKİ HABER

Türkiye için çölleşme ve kuraklık uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa