07 Eylül 2014 16:16

Gerilla ailelerinin oturma eylemi sona erdi

Çocukları PKK’ye katılan ailelerin, Kürt sorunun çözümü ve hükümetin adım atması talebiyle Diyarbakır Valiliği karşısında başlattığı, oturma eylemi 84. gününde sona erdi.

Paylaş

Çocukları PKK’ye katılan ailelerin, Kürt sorunun çözümü ve hükümetin adım atması talebiyle Diyarbakır Valiliği karşısında başlattığı, oturma eylemi 84. gününde sona erdi.

Aileler, Diyarbakır Valiliği karşısındaki Anıt Park’ta 84 gündür sürdürdükleri eylemi yaptıkları basın açıklamasıyla sonlandırdı. Açıklamaya Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi, il ve ilçe yöneticileri katıldı. Anneler adına konuşan Şehrizade Anar, birçok yere ve muhataplara seslerini duyurduklarını belirterek, eylemin amaçlarından birinin de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın müzakere sürecinde elinin daha da güçlenmesi olduğunu, bu anlamda başarılı olduklarına inandıklarını söyledi. Anar, “Çocuklarımız sadece Ortadoğu’ya değil, tüm dünyaya insanlık dersi veriyor. Mazlum halkların yaşlı, kadın, çocuk demeden işini yapmaya çalışan gazetecilerin kafalarını kesen IŞİD çetelerine karşı savaşarak masum insanları ve çocukları kurtarışlarını izledik” dedi. Anar, kalıcı bir barış sağlanana, PKK Lideri özgürleşene, zindanlar boşalana kadar, mücadelelerini farklı alanlarda sürdüreceklerini belirtti. .

Anar’ın ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise Barış Anneleri’nin 1993 yılında PKK Lideri Öcalan’ın Bekaa’da ilan ettiği tek taraflı ateşkesten bu yana mücadele ettiklerini belirterek, “21 yıldır ülkede Barış Anneleri barışın sembolü oldu” dedi. (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Tüzel: Hükümet ve patronlar el birliğiyle öldürdü

SONRAKİ HABER

Ezhel'e "uyuşturucu kullanmak"tan ertelemeli 1 yıl 8 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa