07 Eylül 2014 15:15

'Paraşüt ve düşme freni önlemleri yoktu'

Bindikleri asansörün 33. kattan yere çakılması sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği Mecidiyeköy'deki Torun Center rezidans şantiyesinde katliamı protesto etmek amacıyla eylem düzenlendi.

Paylaş

Bindikleri asansörün 33. kattan yere çakılması sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği Mecidiyeköy'deki Torun Center rezidans şantiyesinde katliamı protesto etmek amacıyla eylem düzenlendi.

İnşaat İşçileri Sendikası öncülüğündeki eyleme, SDP, DİP, Kaldıraç, Anarşistler, Uluslararası İşçi Dayanışma Derneği üyeleri de destek verdi.

"İş kazaları kader değildir, işçi ölümlerini durduralım" ve "Dünyayı biz inşa ediyoruz altında biz kalıyoruz" yazılı pankartların açıldığı eylemde işçiler ve desteğe gelenler tarafından sık sık, "Köle değil işçiyiz örgütlüysek güçlüyüz", "Katillerden hesabı emekçiler soracak", "Katil şirket kazan değil cinayet" sloganları atıldı.

Eylemde ilk olarak söz alan İnşaat İşçileri Sendikası yöneticisi Remzi Yılmaz, şantiyelerde hiçbir güvenlik önlemi alınmadan kara düzen çalıştırıldıklarını belirterek, "30-40 katlı bir bina inşaatında sadece baretle, eldiven giymek güvenlik önlemi olamaz" dedi. Şantiyelerde 12 bin denetmen açığı olduğuna vurgu yapan Yılmaz, "Bu denetçiler alınmadığı için her sene iki Soma yaşıyoruz. Biz her sene bu kadar şehit verirken geçen yıla oranla Torunlar şirketi karını yüzde 900 arttırmıştır" diye konuştu.

Dün akşam yaşanan faciada asansörün gün içerisinde birkaç kez arızalandığını ancak arızaya rağmen işçilerin taşınmaya devam ettiğini söyleyen Yılmaz, "Asansörün düşmesi ihtimaline karşı alınan paraşüt ve düşme freni gibi önlemlerin bulunmadığını dün akşam işçi kardeşlerimiz ifade ettiler. Burada göz göre göre iş cinayeti işlenmiştir" ifadelerini kullandı.

"Torunlar şirketine kan bulaştı" diyen Yılmaz, bu ihmallere ve bu çalışma sistemine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. Daha sonra söz alan İnşaat İşçisi Sendikası kurucularından Haluk Ağabeyoğlu ise asansöre 2 bin 400 kg fazla yük bindirildiğini belirten ve alarm sisteminin de çalışmadığını belirtti.

İşçilerin ve destek için gelenlerin bekleyişi devam ediyor. Şantiye 2 TOMA ve onlarca çevik kuvvet polisi tarafından ablukaya alınmış durumda. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Alimak

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa