07 Eylül 2014 09:17

‘Davam suçu ve suçluyu öven zihniyetle’

5 kez evlenen ve 2 eşini öldüren kişiyi programına çağıran Seda Sayan’a twitter’dan sitem etmiş ve bu tip programların kadın cinayetlerini normalleştirdiğini yazmıştım. Programın sponsoru olan firmanın e-posta adresini ve telefon numarasını verip duyarlı kişileri şirketi uyarmaya davet etmiştim.

Paylaş

Aylin NAZLIAKA
CHP Ankara Milletvekili


5 kez evlenen ve 2 eşini öldüren kişiyi programına çağıran Seda Sayan’a twitter’dan sitem etmiş ve bu tip programların kadın cinayetlerini normalleştirdiğini yazmıştım. Programın sponsoru olan firmanın e-posta adresini ve telefon numarasını verip duyarlı kişileri şirketi uyarmaya davet etmiştim. Ne mutlu ki birçok kişi firmaya ulaşmış ve firma sponsorluğu iptal ettiğini yazılı olarak açıkladı. Ayrıca programla ilgili olarak RTÜK’e şikayet dilekçesi de verdim. Gün içinde Seda Sayan beni beş kez aramış, uygun olduğumda “Herhalde program için özür dileyecek” düşüncesiyle kendisini aramıştım. Ancak Sayan “Sayın Vekilim düşünce olarak size uzak değilim” diye başlayan konuşmasını, bağırarak bitirdi. Kapatmadan önce bana dava açacağını ve programda bana sitemlerini ileteceğini söylemeyi de ihmal etmedi. İnsan ister istemez ne diyecek diye merak ediyor? Koşturmacanın arasında ne yapıp edip programın başını izledim. O da ne? Tehdit üzerine tehdit… Televizyonun gücünü kullanarak kendi üslubunca bana ayar vermeye çalışan Seda Sayan’a sesleniyorum:
Reyting kaygısıyla program yapıp kadın cinayetlerini normalleştirenlere prim vermeyiz! Kendisi bugünkü programında vergi rekortmeni olduğundan bahsetti ve okul yaptırdığı için kadınlar için duyarlı olmakla övündü. Bu okul için Tokat’taki kadınlar adına kendisine teşekkür ederiz. Ama okul yaptırmak ona kadın cinayetlerini meşrulaştırma hakkını vermez. Eğer söylediği gibi amacı o kişiyi deşifre etmek olsaydı, ondan “adamcağız” diye bahsetmezdi. Ya da “Siz hiç böyle güler yüzlü katil gördünüz mü?” cümlesini kurmazdı.

‘BU OLAY İKİMİZ ARASINDA BİR POLEMİK DEĞİLDİR’

Programda Seda Sayan, geçmişte kendisinin de şiddet gördüğünden bahsediyor. Maalesef Türkiye’de şiddet gören her kadın Seda Sayan kadar şanslı değil. Ama hayatta uzun çöpü çekenler kısa çöpü çekenlere destek olmalıdır. Kendini kaybederek kadın haklarını savunan bizlere “siz azınlıksınız” diye bağıran Sayın Sayan; azınlık olmak haksız olmak demek değildir. Ben bu öfkenizin size yanlış yaptığınızı söyleyen vicdanınızdan kaynaklandığını umuyorum. Gelin, bağırarak üste çıkmaya çalışmak yerine, kadın katillerine karşı bizimle birlikte mücadele edin! Onlara hep beraber terlik fırlatalım!
Ben dava açmayı asla düşünmüyorum. Çünkü bu iki kadın arasındaki bir magazinel polemik değildir. Benim davam kişilerle değil, suçu ve suçluyu öven zihniyetlerledir. Programlarda olaylar özelleştirilerek toplumsal sorun olmaktan uzaklaştırılıyor. Bu nedenle gündüz kuşağındaki programların, kadını güçlendirir nitelikte olması gerektiğini düşünüyorum.

ÖNCEKİ HABER

Eril medyanın genel ahlakı = Kadın düşmanlığı

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa