06 Eylül 2014 15:40

33 kurşun, Özalp Belediyesi'nin logosunda...

Van'ın Özalp Belediyesi, logosunu değiştirerek, 1943 yılında Tuğgeneral Mustafa Muğlalı'nın talimatı ile katledilen 33 sivili yeni logosuna taşıdı.

Paylaş

Van'ın Özalp Belediyesi, logosunu meclis kararıyla değiştirdi. Eylül ayında gündeme gelerek karara bağlanan ve özel bir firmaya yaptırılan logo, 1943 yılında Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın emriyle öldürülen 33 sivili sembolize ediyor. Logo değişikliğine dair bilgi veren Özalp Belediye Eş Başkanları Handan Bağcı ve Şerafettin Özalp, daha önceki belediye logosunun Özalp'ı temsil etmediğini ve bir başka belediye tarafından daha önceden kullanıldığını söyledi.

Belediyenin yeni logosunda bulunan figürlerin, 1943 yılında katledilen 33 masum insanı temsil ettiğini belirten eş başkanlar, logoda bulunan buğday başaklarının ilçe halkının geçim kaynağı olan buğdayı ve güneşin ise yaşam kaynağını temsil ettiğini söyledi. Eş başkanlar Özalp ve Bağcı tarafından konuya dair yapılan yazılı açıklamada, "Logomuz esas itibariyle 1943 yılında öldürülen 33 masum insanın anısını konu olarak almıştır. Kartalın omzunda taşınan güneş ve güneşin beslediği unsurlar kullanılmıştır. Ön plana çıkarılan güneş ışını şeklinde görünen insan figürleri bulunmaktadır. İnsan sayısı 33 olarak tasarlanmış, verilen renklerle kadın erkek eşitliğini, beraberliğini ve yeni dönem eş başkanlık sistemi verilmek istenmiştir. Fakat temamız 33 kurşun olunca bu insan görüntüsünü ters çevirdiğimizde kurşuna benzeyecek şekilde tasarlandı ve yine tüm bunların yanındaellerini havaya kaldırıp hawar çeken 33 insandan bahsedilmek istenmiştir. Ortasında ve etrafındaki buğday demeti yöre halkımızın geçim kaynağı olan buğdaya ayrılmıştır" denildi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

DTK Kongresi toplandı: Kürtlerin kaderini tayini engellenemez

SONRAKİ HABER

Yarın görülecek Kemal Kurkut davasında ATK raporu bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa