06 Eylül 2014 13:36

Somalı kadınlardan çok şey öğrendik

Mektup yazan azdı belki ama olsun. 4-5 koli yazma ve bebek giysisi, 2 büyük torba oyuncak topladık. Soma’daki kadınlara gitmek, onlara dokunmak, kadın dayanışmasını bir nebze de olsa onlara hissettirmek için çıktık yola...

Somalı kadınlardan çok şey öğrendik
Paylaş

Merhaba Ekmek ve Gül okurları;
General Zeki Doğan Mahallesinde oturan bir ev emekçisiyim. Mahallemizde oturan kadın arkadaşlarla bir araya gelip bir Kadın Dayanışma Derneği girişiminde bulunduk. Çalışmalarımız hala devam ediyor.
Arkadaşlarla bir araya geldik, Soma’da yaşanan maden faciasından sonra bir şeyler yapalım istedik.
Soma’da 301 işçi kardeşimizin hayatına mal olan taşeronlaştırma kaldırılsın diye imza kampanyası başlattık. Standımızı açtık, 3 bin imza topladık. HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in katılımıyla yaptığımız basın açıklaması ile topladığımız imzaları meclise gönderdik. Aynı zamanda bir duyuru da yapmıştık. Özellikle kadın arkadaşlardan, Soma’daki faciada eşlerini, babalarını kaybeden kadın ve çocuklara göndermek üzere bir yazma, çocuğumuzun evde olan bir oyuncağını ve yazmaların içine duygu düşüncelerini yazdıkları küçük notlar istedik. Bir çoğundan yanıt geldi.
Mektup yazan azdı belki ama olsun. 4-5 koli yazma ve bebek giysisi, 2 büyük torba oyuncak topladık. Soma’daki kadınlara gitmek, onlara dokunmak, kadın dayanışmasını bir nebze de olsa onlara hissettirmek için çıktık yola.
Bir grup arkadaş Soma’nın Elmadere köyüne gittik. Bu köy 11 maden işçisini toprağa vermiş. İşçilerin evlerine tek tek gittik. Eşlerin, çocukların, anaların, babaların herkesin psikolojisi bozulmuş, nasıl bozulmasın ki hepsi de gencecikmiş. Eşleri dul kalmış, çocukları babasız kalmış, anaları babaları yavrusundan ayrılmış. Buna yürek dayanır mı hiç? Bir kaç saat kalmamıza rağmen hepimiz çok kötü olduk. En son gittiğimiz evde ölen madencinin eşi anlatıyor; ‘Akşam yemeği hazırladım sofrayı kurdum eşim gelecek yemek yiyeceğiz diye bekledim. Gelmedi, aç öldü’ diyor. Bu beni çok etkiledi. Her bir hikayenin ortak noktası şuydu; ölen bir kişi de olsa ardında birden fazla insan bırakmış olması... Soma’da madenlerin her evin parçası olması... Erkeklerin madene, kadınların tarlaya gitmesi...
Bazıları çok kızgın önlem alınmadığı için, ama bir de yan yana gelinse... Özellikle bundan sonra hayatı sırtına yüklenen Somalı kadınlar bir yan yana gelseler çok şey değişecek. Biz kadınlar Soma’dan çok şey öğrendik. Ama asıl olan bundan sonra ne yapacağımız.

Gül ERCAN
General Zeki Doğan Mahallesi Kadın Dayanışma Derneği Girişimi / ANKARA

ÖNCEKİ HABER

Cinayete tanık olmaktan korkuyorum

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa