06 Eylül 2014 12:28

62. Hükümet, AKP'li vekillerden güven oyu aldı

Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62'nci hükümet, 133'e karşı 306 ile TBMM'den güvenoyu aldı. Oylamanın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu teşekkür konuşması yaptı.

62. Hükümet, AKP\'li vekillerden güven oyu aldı
Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. hükümetin programı üzerindeki görüşmelerin tamamlanması sonrası bugün güven oylaması yapıldı. Açık oylama elektronik cihaz ile gerçekleştirildi. Oylamaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş katılmazken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hazır bulundu.

Güven oylamasında toplam 439 oy kullanıldı. 306 kabul, 133 ret oyuyla yeni hükümet güven oyu alarak göreve başlamış oldu. 

DAVUTOĞLU TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI

Oylamanın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu teşekkür konuşması yaptı. Davutoğlu, hükümeti güvenoyu aldıktan sonra muhalefet sıralarına giderek MHP lideri Bahçeli, MHP, CHP ve HDP milletvekilleriyle tokalaştı. Davutoğlu’nu Genel kurul’da AKP milletvekilleri tek tek tebrik etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ayağa kalkarak Davutoğlu’nu tebrik etti. 

 

Yaklaşık üç dakika süren konuşmasında Başbakan Davutoğlu, “Gösterdiğiniz teveccüh ve verdiğiniz güvenoyu için şahsım ve bakan arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Ayrıca 62. Hükümetinin programına fiilen katkıda bulunan bakan arkadaşlarıma, bürokratlar ve Meclis çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi. 

Tarihin olağanüstü bir hızla aktığına işaret eden Başbakan Davutoğlu şöyle devam etti: “Büyük ülkeler, büyük düşünen ülkeler, bu hızın dinamiğini anlamak o dinamiğe göre ulusal politikalar geliştirmekle sorumludurlar. Hiçbir kuvvet Hükümetimizin bu azmini kırmaya yetmeyecektir. Tüm partilerin aktif olarak bu sürece katılmalarını, muhalefet partilerinden gelen her türlü eleştiriyi göz önüne alarak ülkemizin geleceğini hep beraber inşa etmek istiyoruz. Millet ve devlet birliğini, ekonomik büyümeyi ve aktif dış politikayı sürdürmek için var gücümüzle çalışacağız. Sizden de aldığımız destekle gece gündüz çalışmaya aziz Meclisimiz ve milletimiz önünde söz veriyoruz. Hiç bir güç hükümetimizin bu azmini kırmaya yetmeyecektir. Aksine daha da büyük bir azimle çalışmaya devam edecektir. Göstermiş olduğunuz teveccüh için teşekkür ediyor ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” 

AKP'Lİ 4 VEKİL OYLAMAYA KATILMADI

Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve oturumu yöneten Sadık Yakut dışında 310 oya sahip olan AKP’de 4 milletvekili mazeret bildirerek oylamaya katılmadı. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul\'daki Pakistanlılar, gaspçıları protesto etti

SONRAKİ HABER

Van’da 3 kişi koronavirüs şüphesi nedeniyle karantina altında tutuluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...