06 Eylül 2014 00:40

'Ben 25 yıl yaşattım, devlet 25 gün yaşatamadı'

Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012'de Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda meydana gelen patlamada yaşamını yitiren askerlerin aileleri, patlamanın yıl dönümünde kışla önünde bir araya geldi. Patlamayla ilgili 2 yıldır somut bir gelişme görmediklerini söyleyen aileleri, Vali Hakan Yusuf Güner teselli etmeye çalıştı.

Paylaş

Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012'de Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda meydana gelen patlamada yaşamını yitiren askerlerin aileleri, patlamanın yıl dönümünde kışla önünde bir araya geldi. Patlamayla ilgili 2 yıldır somut bir gelişme görmediklerini söyleyen aileleri, Vali Hakan Yusuf Güner teselli etmeye çalıştı.

Afyonkarahisar'da Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda meydana gelen ve 25 askerin yaşamını yitirmesine neden olan patlamanın yıl dönümünde aileler, kışla önündeki anma törenine katıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen anma töreni için Afyonkarahisar Belediyesi kışla önünde çadır kurdu. Belediye personeli, ailelere su, çay ve öğle yemeği ikramında bulundu.

DEVLET OĞLUMA SAHİP ÇIKAMADI

Sabah saatlerinde Afyonkarahisar'a gelen aileler, patlamanın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle tepkiliydi. Tolga Taştan'ın annesi Zekiye Taştan, "25 yıl yaşattığım oğluma devlet 25 gün sahip çıkamadı. Nasıl devlet bu" dedi. Taştan, basın mensuplarına da "Yazamayacağınız şeyleri çekmeyin" diye bağırdı. Burak Ümit Gedik'in annesi Arife Gedik de 2 yıldır acı çektiklerini anlatırken, patlamanın sorumlularının cezalandırılmasını istedi.

VALİ: HAKK'A SIĞININ, HAKKINIZI ARAYIN

Afyonkarahisar'daki patlama için kışlanın karşısındaki Ataköy Deper Sultan Camisi'nde mevlit okutulduğu sırada aileleri ziyaret eden Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, acılı anne ve babaları teselli etmeye çalıştı. Güner, "Allah sabır versin. Hakk'a sığınacağız, hakkımızı arayacağız" diye konuştu.

BİR ÖNCEKİ VALİYE SİTEM

Murat Dülger'in babası Zekai Dülger'in, "Siz de valisiniz. Sizden bir önceki İrfan Balkanlıoğlu da vali. Siz bizi ziyaret ettiniz, çok teşekkür ederiz. Öbürü de hediye alsın, hediye versin. Geçen yıl bizi ziyaret etmedi, ben ona ekmek getirmiştim" sözleri üzerine Vali Güner, "Bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Sizler benim kardeşimsiniz" dedi.

MÜHİMMAT DEPOSU ŞEHİTLİK OLACAK

Afyonkarahisar Belediye Başkanı AKP'li Burhanettin Çoban, Baba Ali Taştan'ın "Patlamanın yaşandığı mühimmat deposunu şehitlik yapalım" önerisine olumlu yaklaştı. Başkan Çoban, "2013 yılından itibaren biz Genelkurmay Başkanlığımız ile burasının şehitlik yapılması hakkında yazışmalara başladık" diye konuştu.

'ÇOCUKLARIMIZ, YATAKLARINI GÖRMEDEN DEPOYA GİRİP ŞEHİT OLDU'

Aileler adına konuşan Er Tolga Taştan'ın babası Ali Taştan, çocuklarının ölene kadar gece karanlığında çalıştırıldığını iddia etti. Ali Taştan, Eskişehir'de devam eden davada tutuklu sanık olmadığını hatırlattı. Kışlada sorumlu subayların yaşanan olayda sorumluluğu olup olmadığını soran baba Taştan, aileler olarak gerçeklerin ortaya çıkmasını ve adalet istediklerini dile getirdi.

'ÖLENE KADAR ÇALIŞMIŞLAR'

Oğlu ve arkadaşlarının kışlaya gittikleri 3'üncü gün yaşanan patlamada hayatını kaybettiğini vurgulayan Taştan, şöyle dedi:

"15 gün acemilikte, 3 gün de burada toplam 18 günlük askerdi bizim çocuklarımız. Nizamiye kapısından daha yattıklara yere gitmeden birinci gün gece 23.30'a kadar, ikinci gün 23.00'e kadar, üçüncü gün çocuklarımızın başına bu işin geldiği 21.15'e, yani ölene kadar çalışmışlar. Tabi askerliğin zamanı, saati yoktur. Bu acemi askerler elektriği, ışığı olmayan bir yere nasıl sokuldu anlamıyorum."

BİRBİRLERİNİN ELİNİ ÖPTÜLER

Baba Taştan, kendilerine içinde parçalar olan boş tabutlar verildiğini belirtti. Taştan'ın konuşması sırasında aileler gözyaşlarına hakim olamadı. Törene aileler çocuklarının künyeleriyle katıldı. Tören sonrası birbirileriyle vedalaşan anneler, hem birbirlerinin elini, hem de çocuklarının fotoğrafını öptü. Duygu dolu törenin ardından aileler Afyonkarahisar'dan ayrıldı.

KIŞLA ÇEVRESİNDE HALA EL BOMBASI BULUNUYORAfyonkarahisar'da 5 Eylül 2012'de patlama meydana gelen Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası çevresindeki tarlalarda hala el bombası ve parçaları bulunuyor. Kışlacık Mahallesi Muhtarı Ahmet Demir, bölgede yakın zamanda patlamamış el bombası bulunduğunu ve jandarmaya teslim edildiğini söyledi. Demir, "Vatandaş buluyor, beni çağırıyor. Biz de gidiyoruz, eğer zararsızsa polise ve jandarmaya telefon ediyoruz, onlar da geliyor yerinde inceledikten sonra alıp gidiyor. En son 15-20 gün önce bulduk. 3 taneydi, patlamamıştı yalnız fünyeleri yoktu. Patlamanın izleri daha silinmedi. Toprağı kazdıkça çıkıyor" diye konuştu. (Afyon/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Süleymanbeg\'de IŞİD\'in sorumlusu olduğu 2 toplu mezar bulundu

SONRAKİ HABER

Çiğli Belediyesi işçileri eylemde: “Ücretlerimiz gecikirse iş bırakacağız”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa