Mısır basını: Türk modeli Mısı’a ithal edilemez

Mısır basını: Türk modeli Mısı’a ithal edilemez

Türk hükümetinin seçimlerin ardından ziyaret etmeye başladığı, halk ayaklanmalarına sahne olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde Türk modeli tartışmaları sürüyor. Mısırlı Al-Masry Al-Youm gazetesi, AKP’nin “dini başarılı bir biçimde kullandığı” görüşünü yansıttığı haberinde, “

Türk hükümetinin seçimlerin ardından ziyaret etmeye başladığı, halk ayaklanmalarına sahne olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde Türk modeli tartışmaları sürüyor. Mısırlı Al-Masry Al-Youm gazetesi, AKP’nin “dini başarılı bir biçimde kullandığı” görüşünü yansıttığı haberinde, “Türk modelinden yararlanmak, klonlanması anlamına gelmez”, “Türk ve İran modelleri, ne Mısır’a ne de başka yere ithal edilir” yönündeki değerlendirmelerine yer verdi. Bu arada, Tunus’taki İslami Ennahda Sözcüsü Ali Larayedh de “AKP iyi bir tecrübe temsil ediyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamaya hazırlanan Mısır’da yayımlanan Al-Masry Al-Youm gazetesi, “Uzmanlar, Türk Modeli’nin Mevcut Şekli ile İthal Edilemeyeceğini Söylüyorlar” başlığını taşıyan haberinde “Mısır’da, devlette laikliği korumak amacıyla orduya iç politikada bir rol verecek Türk devlet modelini kurma olasılığının çok konuşulmasına rağmen, fikir konusunda kuşku duymayı sürdürüyor” diye yazdı.

Gazeteye konuşan Kahire Üniversitesi siyasi bilimler profesörü Hasan Nafaa, “Türk devlet modelinin Mısır’da başarılı olmasının, bu ülkedeki dini grupların, İslam ile demokrasi arasındaki var olduğu gibi görünen çatışmayı çözen Türk tecrübesinden ne ölçüde etkilendiğine bağlı olduğunu” söyledi. Nafaa, Türk modelinin, Mısır’daki başarısının, bu ülkedeki İslami partilerin ne ölçüde AKP’yi bir model olarak gördüklerine bağlı olduğunu vurgularken de Türk ve İran modellerinin ne Mısır’a ne de başka bir yere ithal edileceği görüşünü öne sürdü. Al-Ahram Siyasi ve Stratejik Etüdleri Merkezi’nden siyasi uzmanı Amr Al-Shobaki ise, Türk modelini överek AKP’nin “dini başarılı bir biçimde kullandığını” söylerken AKP’nin “seçim kampanyalarında bir tek dini sloganı kullanmamasına karşın Türkiye için önemli ekonomik büyümeyi sağladığı” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin, “ordu ile siyasi otorite arasındaki ilişkiyi tanımlayan, İslami ile laik partiler arasındaki demokratik bir ilişki yaratan bir anayasayı formüle etmeye başardığı”nı söyleyen Al-Shosbaki, Türkiye’nin, ayrıca Arap ve İslami dünyalarıyla iletişim kurmaya da başardığını kaydetti.

“KLONLAMA MISIR DEVRİMİNİ KÜÇÜMSER”

Al-Shobaki Türk modelinden yararlanmanın, “klonlanması” anlamına gelmediğini, bir “klonlanma”nın Mısır devrimini küçümseyeceğini de ifade etti. Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Liberation ile mülakat yapan Tunus’taki İslami parti Ennahda Kurucular Komitesi Başkanı Ali Larayedh de, “AKP, özgür bir toplum yaratırken ekonomik ve sosyal meydan okumaları çözme kabiliyetinden dolayı, gözümüzde, iyi bir tecrübe temsil ediyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net