06 Eylül 2014 06:00

Fazıl Say Karaözü’de

Fazıl Say’ın eylül-ekim aylarında düzenlediği konser yerleri arasında herkesin şaşkınlıkla karşıladığı bir yer var; Kayseri, Karaözü köyü... Cenevre, Bremen, Frankfurt gibi organizasyonlar arasında bir de bu küçük Anadolu köyünde yankılanacak piyanistin ezgileri.

Paylaş

Fazıl Say’ın eylül-ekim aylarında düzenlediği konser yerleri arasında herkesin şaşkınlıkla karşıladığı bir yer var; Kayseri, Karaözü köyü... Cenevre, Bremen, Frankfurt gibi organizasyonlar arasında  bir de bu küçük Anadolu köyünde yankılanacak piyanistin ezgileri. Bugün yapılacak konser sonrasında Karaözü şenliğinin bu yıl eserlerinde  toplumun her kesimine yer vererek oluşturan Orhan Kemal, Orhan Veli’nin doğumlarının yüzüncü yılına ithaf edilmesi de organizasyonu anlamlı kılan önemli özelliklerinden bir tanesi..

KARAÖZÜ KÖYLÜLERİ FAZIL SAYI BEKLİYOR

Konserin yarattığı etki büyük..  Karaözü köyünden konuştuğumuz insanlar konserin nasıl geçeceğine dair oldukça heyecanlı. Birçok ilden Fazıl Say için otobüsler kalkacağını belirten  Hasan Taşyürek; “Misafirliğe gelip konseri duyunca tatillerini bir iki hafta daha uzatanların sayısı az değil. Bu kadar heyecanlanmamızın nedeni köyümüzde Fazıl Say gibi büyük bir sanatçıyı ağırlayacak olmamız.” diyor.

Mesut Şahin düşüncelerini “Bizim açımızdan Fazıl Say denilince aklımıza, “gerçek bir sanatçı”, “eğilmeyen bükülmeyen sanatçı” demek geliyor. Fazıl Say gibi üretken değerli kişileri köyümüzde ağırlamaktan memnun olacağız.” diyerek ifade ediyor..

ORHAN KEMAL, ORHAN VELİ VE OKTAY RIFAT ANILACAK

Halk müziği geleneğinin güçlü olduğu bu köydeki Fikret Otyam Kültürevi’nin davetini hiç düşünmeden kabul ettiğini söyleyen Fazıl Say, Aşık Veysel’in Karaözü üzerine söylediği bir dörtlüğü hatırlattı: Memleket içinde metin Kar’özü / Tatlıdır sohbeti, bilirler sözü / Attıkları adım Atatürk izi / Adabı erkânı boldur Kar’özü.

Bestecimiz, konserin geniş bir bölümünde, Serenad Bağcan’ın söylediği şarkılara piyanosuyla eşlik edecek. Konser sonrası ayrıca, edebiyatımızın ebedi yazar ve şairleri Orhan Kemal, Orhan Veli ve Oktay Rıfat’ın yüzüncü doğum yılı dolayısıyla Fikret Otyam, Işık Öğütçü, Karaözü’nden Fâris Kılıç ve Nâzım Kılıç anma konuşmaları yapacak.

FİKRET OTYAM’IN KALEMİNDEN KARAÖZ’ÜN HİKAYESİ

“Yıl 1923. Karaözü’nün çocukları bilgiye aç. Halk seferber oldu. Kadınlar sırtında taş taşıdı. Okul tamam. Bir de öğretmen gerek...”  İşte bu 1963 yılında gazeteci Fikter Otyam’ın dünyaya duyurduğu Karaözü’nün hikayesi. Otyam gazetecilik yaparken gittiği ve izlenimlerini yazdığı yazısından yıllar sonra  Karaözü köylüleri Fikret Otyam Kültürevi açtı. 30 Haziran 2012’de açılan Kültürevinin girişinde bir de Metin Yurdanur’un yaptığı Otyam’ın heykeli yer alıyor.
Fikret Otyam Kültürevi ise Mimar Hale Cakcak Türen’in mimari projesi, uygulama Hakan Alpay ve Yılmaz Taban’a ait. Ahşap ve yerel taş kullanılarak 40 metrekarelik alan üzerinde iki kattan oluşan yapı, 190 metrekarelik bir bahçe içinde konumlandırıldı. Fikret Otyam Kültürevi, çocuklara yönelik sanatsal eğitim müze eğitimi amaçlı kullanılıyor.

RESSAM FİKRET OTYAM

1926 Aksaray doğumlu Fikret Otyam, eski adıyla İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi yüksek resim bölümünden 1953 yılında mezun oldu. İki yıl Çallı İbrahim’den ders alan Otyam, öğrencilik yıllarında gazeteciliğe başladı. 1950’lerde ünlü yazarların/şairlerin kitaplarının kapak ve iç resimlerini yaparak çalışmalarını sürdürdü, ancak sergi açmadı. 1953 yılında Dünya Gazetesi Yazı İşleri Müdür Yardımcısı iken işvereni Falih Rıfkı Atay’ın desteği ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinde yaptığı fotoğraflı röportajları büyük ilgi topladı. Bu çalışmalarını Cumhuriyet gazetesinde de sürdürdü (1962-1979).
“Toprak” adlı senaryosu filme alındı; “Mayın” adlı oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) tarafından sahnelendi. O tarihe kadarki grup sergilerinden sonra 1975 yılında ilk kişisel sergisini açtı. Başta ülkemiz olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde çektiği fotoğrafları “Fotoğraflarla Gide Gide” ana başlığıyla uzun yıllar sergiledi. Otyam, 1979 yılında Cumhuriyet gazetesinden kendi isteğiyle emekli olarak eşi İçmimar-Fotoğraf Sanatçısı Filiz Otyam ile birlikte Antalya’nın Gazipaşa ilçesine yerleşti. Bu tarihten sonra kendini tamamen ana mesleği resme verdi. Aynı zamanda, yabancı dillere de çevrilen, pek çoğu ödüllü elliye yakın kitabı bulunmaktadır.

ÖNCEKİ HABER

Karaburun\'da sınıfsal tespit: Otoriterleşme, krizin tezahürü

SONRAKİ HABER

Maltepe Belediyesi önünde direnen işçi belediyenin şikayeti üzerine gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa