05 Eylül 2014 21:49

'NATO, Ukrayna krizini Rusya sınırına yerleşmek için kullanıyor'

Rusya NATO Temsilcisi Aleksandr Gruşko, Rusya sınırına yerleşmek için NATO’nun Ukrayna krizini kullandığı söyledi.

Paylaş

Rusya NATO Temsilcisi Aleksandr Gruşko, Rusya sınırına yerleşmek için NATO’nun Ukrayna krizini kullandığı söyledi.

NATO’nun Ukrayna’da etkin olma ve Doğu Avrupa’da askeri varlığını artırma girişimlerini eleştiren Rus yetkili Gruşko, “Ukrayna krizi sadece NATO ile ilişkileri geliştirmek için kullanılmıyor. Aynı zamanda NATO’nun Rusya sınırında varlığını artırmak için kullanılıyor” dedi.

Kriz sürecinde NATO’nun genelde yıkıcı bir rol oynadığını kaydeden Gruşko, Kiev’in kendi halkına karşı savaşının desteklenmesine tepki gösterdi.

NATO’nun Doğu Avrupa’da, Karadeniz’de ve Baltık Deniz’de rotasyon yöntemi ile kalıcı olmaya çalıştığını iddia eden Gruşko, “NATO kelimelerle oynamayı seviyor. NATO, Polonya, Letonya ve Estonya’da yarı kalıcı bir statü oluşturuyor. Karadeniz başta olmak üzere bu bölgede rotasyon statüsü ile var olma girişimi istikrarsızlığı artıracak.” uyarısı yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun da davet edildiği NATO zirvesinde Kiev ve Tiflis’e üyelik kapısının açılmaması dikkat çekti. Rusya’nın tepkisinden endişe eden NATO liderleri, askeri teknik yardımla yetindi. (Moskova/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Venedik\'te \'Sivas\'ın küçüğüne büyük ödül

SONRAKİ HABER

Kanser hastası, ilaç mücadelesini kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa