05 Eylül 2014 19:40

'Müttefiklerimiz IŞİD'e karşı bize katılmaya hazır'

ABD Başkanı Barack Obama, "Önemli NATO müttefiki ülkeler, IŞİD'e yönelik ABD'nin askeri müdahalesine katılmak için hazır durumda" diye konuştu. Obama, Ukrayna’da bugün anlaşmaya varılan ateşkese ilişkin “umutlu ancak şüpheci” olduğunu söyledi.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, "Önemli NATO müttefiki ülkeler, IŞİD'e yönelik ABD'nin askeri müdahalesine katılmak için hazır durumda" diye konuştu. Obama, Ukrayna’da bugün anlaşmaya varılan ateşkese ilişkin “umutlu ancak şüpheci” olduğunu söyledi.

Galler'deki NATO zirvesinin kapanışındaki basın toplantısında konuşan Obama, "11 Eylül saldırısını gerçekleştiren El Kaide militanlarını yakaladığımız gibi, IŞİD militanlarını da yerle bir edebiliriz" ifadesini kullandı.

Galler'deki NATO zirvesine katılan tüm liderlerin, "radikal grupların Batı'ya yönelik ciddi tehdit oluşturduğu" konusunda hemfikir olduğunu belirten Obama, Irak'taki IŞİD mevzilerine yönelik ABD askeri harekatının destek bulduğunu vurguladı.

ABD Başkanı, "NATO'nun önemli üye ülkeleri; askeri, istihbarat, hukuki yaptırım ve de diplomatik yolları kullanarak bu terörle mücadele etme konusunda hazır durumda" ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 üye ülkeyle bu sabah toplantı yaparak, IŞİD'e yönelik "çekirdek koalisyon" oluşturduklarını açıklamıştı.

"Müttefiklerimiz, IŞİD'in ilerlemesini durdurduğumuz Irak'ta bize destek vermeye başladı" diyen Obama, "Iraklı partnerlerini silahlandırarak savaşmaları için yardımcı olduklarını" söyledi.

Obama, gelecek hafta Irak'ta yeni bir hükümet kurulmasını umduğunu da belirterek, "IŞİD'in üstesinden gelmek için bir koalisyon oluşması konusunda eminim. Kerry, önümüzdeki günlerde bölgeye seyahat edecek ve geniş katılımlı bir koalisyon için temaslarda bulunacak" diye konuştu.

'TÜRKİYE KOALİSYONA KATILMAK İSTEMİYOR'

Bölgede IŞİD'e karşı kurulması planlanan 'çekirdek koalisyon'da ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Danimarka, Türkiye, Polonya, Kanada ve Avustralya bulunuyor.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, "Buradaki çekirdek grup, ileride daha geniş ve kapsamlı bir grubun oluşturulmasını sağlayacak" derken NATO’nun bölgede kuracağı merkezlerle Irak ordusuna askeri mühimmat ve havadan taşıma desteği vermesi planlanıyor.

T24'ün diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre ise Türkiye, çekirdek koalisyona katılma konusunda endişe taşıyor. Aralarında Musul Başkonsolosu'nun da bulunduğu 49 Türkiye vatandaşının rehin tutulması ve IŞİD'in Türkiye ile komşu olması, AKP'nin en büyük iki çekincesi. NATO Zirvesi'nde karar verilen 10 ülkeden oluşan çekirdek koalisyona Türkiye'nin bu sebeplerden ötürü katılmayabileceği iddia ediliyor.


OBAMA: UKRAYNA ATEŞKESİ KONUSUNDA ŞÜPHECİYİM

NATO Zirvesi'nin bir diğer önemli gündemi de Ukrayna'ydı.

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna’da bugün anlaşmaya varılan ateşkese ilişkin “umutlu ancak şüpheci” olduğunu söyledi. Obama, barış planının işlemesi durumunda, Rusya’ya yönelik uygulanması düşünülen yeni yaptırımları Avrupa Birliği’nin (AB) askıya alması çağrısında bulundu.

NATO zirvesi sonundaki basın toplantısında yaptığı açıklamada Obama, Rusya’ya Galler’deki zirveden, ‘yaptığın eylemlerin bazı sonuçları olur’ şeklinde güçlü bir mesaj verdiklerini belirtti. Obama, “ABD ve Avrupalı liderler olarak bugün; finans, enerji ve savunma sektörlerindeki yaptırımları derinleştirerek ve genişleterek Rusya’ya yönelik alacağımız önlemleri sonuçlandırdık” diye konuştu.

NATO’nun, her müttefikini savunacağının tekrar altını çizdiğini kaydeden ABD Başkanı, Rusya’nın "tecavüzüne" karşılık Ukrayna’nın bağımsızlığına da destek verdiklerini vurguladı.

Ukrayna’da bugün yapılan ateşkese saygı duymakla birlikte “umutlu fakat şüpheci” olduğunu söyleyen Obama, “Geçmiş tecrübeye baktığımızda isyancıların alınan kararlara uymadığını ve Rusya’nın Ukrayna’nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne zarar vereye devam ettiğini görüyoruz. Şimdi bunu test edeceğiz.” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Cem Yılmaz\'dan Pek Yakında

SONRAKİ HABER

Tekirdağ'da deniz 25 metre çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa