05 Eylül 2014 19:09

Altıncıların ali cengiz oyunu tutmadı

Koza Altın Madeni’nin, Yerli Tahtacı Köyü’nde yapmak istediği maden ocağının ÇED toplantısı, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve halkın itirazları nedeniyle yapılamadı. Geçtiğimiz yıllarda aynı bölgede altın madeni işletmek isteyen şirkete mahkeme Bergama'nın suyunun kirletileceği gerekçesiyle geçit vermemişti.

Paylaş

Oben ULU
Bergama

Koza Altın Madeni’nin, Yerlitahtacı Köyü’nde yapmak istediği maden ocağının ÇED toplantısı, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve halkın itirazları nedeniyle yapılamadı. Geçtiğimiz yıllarda aynı bölgede altın madeni işletmek isteyen şirkete mahkeme Bergama'nın suyunun kirletileceği gerekçesiyle geçit vermemişti.

Yerlitahtacı Köyü Kültür Evi Bahçesi’nde yapılmak istenilen ÇED (halkı bilgilendirme)  toplantısına Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Köy Muhtarları, Bergama El Ele Derneği ve yaklaşık 250 kadar vatandaş katıldı. Toplantı yerinde jandarmanın yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü.

GÖNENÇ: TOPLANTI YASAL DEĞİL

Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan görevlendirdiği yetkili ilk olarak altın madeni tarafından hazırlanan slayt gösterisinin izlenmesini istedi. Bunun üzerine hemen söz isteyen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Şu an yapılan halkın katılım toplantısı hukuki olarak uygun değildir. Çünkü sahanın ruhsatı Şubat 2014 tarihinde bitmiştir. Şu an ruhsat uzatma talebi incelemesi devam ediyor. Ruhsatın olmadığı toplantı yasal değildir. Toplantı iptal edilmelidir” dedi. Görevli memur yine de slayt gösterisinin izlenmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine alanda bulunan vatandaşlar da tepki gösterip toplantının iptal edilmesi gerektiğini söylediler. Daha sonra Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından gönderilen görevliler ÇED toplantısını Başkan Gönenç’in sözlerine yer vererek ve ‘Toplantı halkın bilgilendirilmeyi istememesi nedeniyle iptal edilmiştir’ ibaresini kullanarak sonlandırdı.
Toplantı sonrası altın madeni tarafından alana getirilen, maden çalışanları ile vatandaşlar arasında tartışmalar da yaşandı. Bu sırada altın madeni çalışanlarının ise toplantıya katıldık, diyerek imza toplayıp alandaki memura telim ettikleri de gözlendi. Maden görevlisi bazı çalışanlar ise köylülerle sizi işe alacağız diyaloguna girdiler. Ancak vatandaşlar ‘toprağımız ve sağlığımız satılık değildir’ diyerek tepki gösterdiler.

ENGEL; ALİ CENGİZ OYUNU

Yaşananlarla ilgili görüş bildiren Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel; “Bugün burada halkı bilgilendirme toplantısı yapılacaktı. Ancak Koza Madencilik yasal prosedürü tamamlamadığı için,yani ruhsat başvuru tarihi geçtiği için, hukuken meşru olmadığı için yapılmaması için Bergama Belediye Başkanımızın tepkisi oldu. Bergamalılar ve yöre köylüleri de, hukuk dışı meşru olmayan bir toplantının yapılmasını istemediler. Bu nedenle toplantı bugün yapılmadı” dedi. Engel; “Yaklaşık dört yıl önce Yerlitahtacı adıyla ilgili dosya açılmıştı. 2013 Mart ayında İzmir dördüncü idare mahkemesinin vermiş olduğu kararla yürütme durdurulmuştu.  Burada tam bir Ali Cengiz oyunu oynanarak dosya ismi Yerlitahtacı iken Kapıkaya olarak değiştirilerek, tekrar önümüze sürülmek istenmektedir. Bu doğa harikası ve Bergama’yı besleyen ana damara sahip içme suyunun olduğu alan tüm Bergama halkı’nı ilgilendiren bir sorundur. Bergama Halkı bu konuda duyarlılığını göstermiştir” dedi.

Yerlitahtacı davasını yürüten Av Arif Ali Cangı, "Mahkeme bilirkişi raporunda Bergama'nın içme suyunun kirlenebileceği riskini dikkate alarak ruhsatın yürütmesini durdurmuştu. Kapıkaya denilen yerde o bölgenin yanı başı. Aynı yerde ve Yerlitahtacının kirletme riski ne kadarsa buranın da aynı. Görünen o ki usulen bu toplantıyı yapamadılar ama esastan da burada altın madenciliğine izin verilmemesi gerekiyor" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Köylülere madenci tezgahı

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa