05 Eylül 2014 17:51

Davutoğlu, İstanbul Valiliği'ni ziyaret etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valiliği'ni ziyaret ederek, Vali Hüseyin Avni Mutlu'dan brifing aldı. Davutoğlu, brifing sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk yurtiçi ziyaretini, bütün eğitim hayatını İstanbul'da geçirmiş biri olarak bu "aziz şehre" yaptığını vurguladı.

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valiliği'ni ziyaret ederek, Vali Hüseyin Avni Mutlu'dan brifing aldı. Davutoğlu, brifing sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk yurtiçi ziyaretini, bütün eğitim hayatını İstanbul'da geçirmiş biri olarak bu "aziz şehre" yaptığını vurguladı. Başbakan, Vali Mutlu'nun kendisine İstanbul'un içinde bulunduğu sosyal değişim, eğitim durumu, hastaneler ve sağlık hizmetlerini ele alan kapsamlı bir brifing sunduğunu söyledi. Davutoğlu şöyle devam etti:

"İstanbul'un sorunlarını dinleme fırsatı buldum. Bütün hayatı İstanbul'da geçmiş ve tarihi yarımadanın hemen her yerini ziyaret eden, şehir bilincini edinmiş bir kişi olarak, bir İstanbul talebesi olarak huzur duydum. Anlayabilene İstanbul büyük bir öğretmendir, hocadır. Ve İstanbul'da yaşayanlar, İstanbul'un talebesi olmak zorundadırlar. İstanbul medeniyetin bütün biçimlerini yansıtır. İrfanı, kültürü, şehir kültürünü öğretir. İstanbul kadim kültürü bünyesinde barındırır ve küresel şehirler arasında dünyanın en önemli şehirleri arasındadır. Küresel, kadim ve moderniteyi bir arada bünyesinde barındırır."

'KADİM MİRASI KORUYACAĞIZ'

Başbakan Davutoğlu, "Şimdi bizim hedefimiz, İstanbul'un kadim mirasını, en küçük çakıl taşına kadar korumak, ona gelebilecek zararı insanlık kültürüne gelecek bir zarar olarak görmek. Bütün yerel yönetimler olayı bu şekilde görmektedirler. Hedef, İstanbul'u dünyanın en büyük havalanına sahip, dünyanın en büyük finans kentlerinden biri haline getirmektir. Bu büyük bir meydan okuma. Hep birlikte İstanbul'a sahip çıkacağız. Ben Başbakan olarak bu derin mirası koruma konusunda hep İstanbul'un hizmetinde olacağım. Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul'a olan sevgisi, aşkı ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaptığı hizmetler ortadadır" diye konuştu.

İLK ZİYARET KONYA'YA

Davutoğlu, bir soru üzerine, güvenoyu aldıktan sonra ilk ziyaretini memleketi Konya'ya yapacağını belirtti. Başbakan, İstanbul'un kendisi için taşıdığı önemi anlatırken, şunları söyledi:

"Çocukluğum Fatih'te geçti. İlkokulu orada okudum. Daha sonra Bahçelievler'de yaklaşık 30-35 sene kaldım. Daha sonra, biraz da akademik hayat için rahatlık olsun diye Göktürk'e geçtik. Nerede kalırsak kalalım, tarihi yarımadayla yakın olacağız. Keşke geçmişteki gibi İstanbul Lisesi'nden çıkıp Divanyolu'ndan sahafları ziyaret edebilsem... Mümkün olduğu kadar gece veya gündüz bu ziyaretleri yapacağız. Bazen Boğaz'da, bazen tarihi yarımadada... Sık sık geleceğim ve sokakta, eskiden olduğu gibi İstanbul'dan ders almaya çalışacağım. Yani çok daha sık geleceğim."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valiliği ziyareti sonrası II. Abdülhamid, II. Mahmud ve Abdülaziz'in mezarlarının bulunduğu türbeye gitti.

Davutoğlu, Cağaloğlu'ndaki türbede yaklaşık 5 dakika kaldı. Başbakan Davutoğlu, türbede dua ettikten İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne doğru hareket etti. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

TOKİ sakinleri ulaşım sorununun çözülmesini istedi

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa