05 Eylül 2014 16:13

Ev işçisi Kargın’ın iş tespiti yapıldı

Ayten Kargın’ın ev işverenleri ile SGK aleyhine açtığı hizmet tespit davasının ikinci duruşması 20. İş Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, Kargın’ın iş tespiti yapıldı.

Paylaş

Ayten Kargın’ın ev işverenleri ile SGK aleyhine açtığı hizmet tespit davasının ikinci duruşması 20. İş Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, Kargın’ın iş tespiti yapıldı.

Ayten Kargın 13 yıl boyunca aynı evde ev işçiliği yaptı, ancak bir gün dahi Kargın’ın sigortası yapılmadı. Kargın’ın, sigortasız çalıştığı yılların ve hiçbir iş güvenliği tedbiri olmadığı için bozulan sağlığının hesabını sormak üzere açtığı iş tespit davasının ikinci duruşması Kartal’daki İstanbul Anadolu Adliyesinde görüldü. Duruşmada tarafların tanıkları dinlendi. Tanıkların verdikleri ifadeler ile Ayten Kargın’ın iş tespiti yapılmış oldu. Duruşma, davalı tarafın tanığının dinlenmesi ve site yönetiminden istenen müzekkerenin beklenmesi için 18 Kasım 2014’e ertelendi.

Duruşmada Kargın’a destek açıklaması yapıldı. Açıklamaya taşeron olarak çalışan ve 3 aydır maaşlarını alamadıkları için 4 gündür grevde olan adliye işçileri ve Petrol-İş’ten Necla Akgökçe de katıldı. Burada söz alan Ayten Kargın, mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

HAYALİN SOMUT HALİ

Davaya ilişkin açıklama yapan İmece Ev İşçileri Sendikası, “Bu dava yıllarca sigortasız çalışan on binlerce ev işçisinin aklından ve yüreğinden geçen emekli olma hayalinin somut halidir. Bu sebeple kazanılacak her gün, ev işçilerinin var olma mücadelesinde kazanılmış bir gündür. Böyle davaların çoğalması, ev hizmetlerinin iş kanunu kapsamına alınmasını, sigortalamanın kolaylaştırılmasını ve ev işçilerinin de emekli olabilmesini sağlamak için çok önemli bir mücadele alanı olacaktır” dedi.


AYTEN KARGIN KİMDİR?

Ayten Kargın 2003’de ev işverenlerine ait ev işyerinde ev işçisi olarak çalışmaya başladı. Kargın, hiçbir sigortası olmadan çalıştığı 13 yıl içerisinde birçok meslek hastalığına yakalandı. Dizinde aşınmalar oldu. Kargın, davayı açtığı 2014 tarihinde hâlâ çalışıyordu. Dava dilekçesinin işverenine ulaşmasının hemen ardından ise işine son verildi. Hakkını aramak üzere İmece Kadın Dayanışma Derneğine başvuran Kargın, sigorta davasını açtı ve aynı zamanda İmece Ev İşçileri Sendikasının da kuruluş çalışmalarında görev aldı ve 15 Haziran 2014’te yapılan sendika genel kurulunda sendikanın genel başkanlığına seçildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP kurultayında işçi protestosu

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa