05 Eylül 2014 06:00

Soma'da başka cenazelerin gelmemesi için…

İMBAT madenindeki iş cinayetinde hayatını kaybeden Metin Keskin’in cenaze töreninin ardından konuştuğumuz işçiler, 'Evet Soma’da bir ilk oldu ama önemli olan cenazemiz olduğunda değil olmadan önce bu kadar kalabalık olabilmek' diyerek cenazelerin gelmemesinin buradan geçtiğini ifade ettiler.

Paylaş

Emine UYAR
Soma

Soma’da bugüne kadar pek çok işçi madende yaşamını yitirdi, ancak yaşamını yitiren bir işçi ilk kez bu kadar kalabalık eşliğinde toprağa verildi. Metin Keskin’in cenaze töreninin ardından konuştuğumuz işçiler, “Evet Soma’da bir ilk oldu ama önemli olan cenazemiz olduğunda değil olmadan önce bu kadar kalabalık olabilmek” diyerek cenazelerin gelmemesinin buradan geçtiğini ifade ettiler.   

Binlerce işçi önceki gün Metin Keskin’in cenaze namazının kılınacağı İstasyonaltı Zafer Mahallesi’ndeki evinin yanındaki camiye akın etti. Yakalarına arkadaşlarının fotoğrafını takan işçilerin gözlerinde ise öfke vardı. Bazı işçilerin göğsünde resimle birlikte, “İş cinayetlerine son” yazısı da göze çarptı. Yine Ege Linyitleri İşletmesinde (ELİ) çalışan kamu işçileri sendika panolarına ve yakalarına Keskin’in “İş cinayetlerine son” yazılı resmini astı. 

Önceden böyle bir şey olduğunda iş durmazmış Soma’daki madenlerde. Metin Keskin’in öldüğü gün İmbat’ın patronları saat 16.00’ya kadar madeni durdurduklarını açıkladılar. Ama 16.00’dan sonra da işçiler ocağa inmedi.  

CENAZEDE HERKES BİR ARAYA GELDİ

Cenazede, büyük bir işçi kitlesinin ve Soma’daki protokolün yanı sıra, İmbat’ın patronları, güvenlik amirleri, işçilerin patronun adamları olarak nitelendirdiği T. Maden-İş Ege Bölge Şubesi yöneticileri de vardı.  Yine Maden-İş Genel Merkez Yöneticileri ve Dev Maden-Sen Genel Başkanı da cenazede idi. 

Patronlar ve yandaşlarının tam kadro cenazeye katılarak, “Bakın biz de buradayız, biz izin verdiğimiz için bunlar oluyor” havası yaratmaya çalıştığını söylüyor işçiler. Ancak kazanın ardından patronun işçiyi çalışmaya zorlayamamasının hatta işi durdurduğunu açıklamasının ve Keskin’in cenazesinin işçiler tarafından bu kadar kitlesel bir şekilde sahiplenilmesinin 301 işçinin ölümü ve sonrasında yaşananlarla ilgili olduğunu belirtiyorlar. 

Keskin’in tabutu arkasında işçiler bir araya geldi. Ancak kazanın ardından yaşanan gelişmeler maalesef işçiler arasında çeşitli şekillerde bölünmeler de yaratmış. Büyük bir sessiz çoğunlukla birlikte sendikal rekabetin etkisi ile birbirinden uzaklaşan, az da olsa çeşitli çıkar ilişkileri ile eski sendika yöneticileri ve patron yandaşı olanlar şeklinde bölünmeler de yok değil.  Ancak işçilerin, bu kalabalıkların ölüm olmadan da bir araya gelebilmesinin gerekliliğini vurgulaması ileriye dönük umutları arttırıyor.

ÖNERGELERE NEDEN YANIT VERİLMİYOR?

CHP Milletvekili Özgür Özel, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde Soma faciasından sonra çalışma ve enerji bakanlarına kaç önerge yöneltildiğini, bu önergelerin kaçına yanıt verildiğini sordu. Özel, süresi geçtiği halde yanıtlanmayan önergelere de yanıt istedi. 

ÖNCEKİ HABER

Sokakta IŞİD, kahvehanede Suriyeliler, evde Ezidiler konuşuluyor

SONRAKİ HABER

KONDA İstanbul anket sonucunu açıkladı: İmamoğlu 9 puan fark attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa