04 Eylül 2014 22:50

IŞİD’e karşı 55 örgütten ortak deklarasyon

Aralarında sendika, siyasi parti ve Alevi örgütlerinin de bulunduğu 55 kurum, IŞİD terör örgütünün Ortadoğu’da yaptığı katliamlara karşı hakları dayanışmaya çağıran bir deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda, AKP iktidarının ve emperyalist güçlerin IŞİD’i silah yardımlarıyla beslediği ifade edildi.

Paylaş

Aralarında sendika, siyasi parti ve Alevi örgütlerinin de bulunduğu 55 kurum, IŞİD terör örgütünün Ortadoğu’da yaptığı katliamlara karşı hakları dayanışmaya çağıran bir deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda AKP iktidarının ve emperyalist güçlerin IŞİD’i silah yardımlarıyla beslediği ifade edilirken, bir an önce bu politikadan vazgeçilerek katliama uğrayan halklara yardım edilmesi gerektiği belirtildi.

Mülkiyeliler Birliğinde düzenlenen basın toplantısıyla duyurulan deklarasyonu, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan okudu. Ortadoğu’da IŞİD eliyle etnik ve dinsel eksenli bir savaşın körüklendiğine dikkat çeken Türkdoğan, uluslararası çıkar ilişkileri sonucu bölgedeki halkın katliamlara uğratıldığını söyledi. AKP iktidarı ve emperyalist güçlerin IŞİD’i silah yardımı gibi yardımlarla beslediğini ifade eden Türkdoğan, bir an önce bu politikalardan vazgeçilmesi ve mülteci konumuna düşmek zorunda kalan bölge halklarına gerekli insani yardımın yapılmasını istedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da, AKP hükümetinin Ortadoğu politikasını eleştirdi ve “Başta Türkiye olmak üzere bölgedeki bütün devletlerin savaş kılıcı IŞİD’dir” dedi. Emek örgütleri olarak coğrafyalarında yaşanan katliamlara sesiz kalamayacaklarının altını çizen KESK Genel Başkanı Lami Özgen, “Dünyadaki diğer emek örgütlerini de bu katliamla ilgili bilgilendirmek ve Ortadoğu’daki halklarla dayanışma sağlayacak bir mücadele programı hazırladık” dedi. IŞİD’i Ortadoğu’da besleyenlerin daha önceden de el Kaide gibi örgütleri beslediğini hatırlatan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Remzi Çalışkan da “Daha önce el Kaide ve Taliban’ı yaratanlar şimdi IŞİD’i yarattı” diye açıkladı.           

Deklarasyona imza atan oluşumlardan bazıları ise şöyle: “Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Emek Partisi'nin de içerisinde bulunduğu 34 HDK Bileşeni, ÖDP, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Temsilciliği, İnsan Hakları Derneği (İHD)” (AnkaraEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

20 ünlü yönetmen, ilk filmini anlattı

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa