04 Eylül 2014 17:34

Ukrayna'da yarın öğleden sonra silahlar susabilir

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Minsk’te oluşturulan Temas Grubu’nun barış planı konusunda mutabakata varması durumunda 5 Eylül 14.00’dan itibaren ateşkes ilan edileceğini açıkladı. Milis güçler de 15.00’dan itibaren ateşkese dahil olabilecekleri karşılığını verdi.

Paylaş

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Minsk’te oluşturulan Temas Grubu’nun barış planı konusunda mutabakata varması durumunda 5 Eylül 14.00’dan itibaren ateşkes ilan edileceğini açıkladı. Milis güçler ise Poroşenko’nun anlaşmayı imzalaması durumunda kendilerinin de 15.00’dan itibaren ateşkese dahil olacakları karşılığını verdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Galler’de NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile bir araya geldi.

Zirve çerçevesinde konuşan Poroşenko, “Temas Grubu toplantısı gerçekleşirse, yarın 14.00’da ateşkesin ilanı için Genelkurmay Başkanlığını görevlendireceğim. Ümit ediyorum barış planı yarından itibaren uygulamaya konulabilir. Ukrayna hiçbir zaman savaş istemedi. Ukrayna savaştan yoruldu. Topraklarımıza barışı getirmek için elimizden geleni yapacağız…” dedi. 

Barış için ilk adımın ateşkesin sağlanması olduğuna değinen Poroşenko, “Silahsızlanma hızlandırılmalı, ülke genelinde diyalog başlatılmalı, Lugansk ve Donetsk bölgelerinde bir an önce istikrar sağlanmalı.” çağrısında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün önerdiği 7 maddelik barış planının Ukrayna krizinin barışçıl yollarla çözümü için memnuniyet verici olarak gördüklerini söyledi. Putin’in barış planında ateşkesin ilanı, ordu birliklerinin şehir dışına çıkması, zorla alıkonanların tamamının değişimi, insani yardım koridoru açılması ve şehirlerin altyapılarının hızlı bir şekilde imarı vardı.

AB, Rusya ve Ukrayna temsilcilerinin oluşturduğu Temas Grubu, doğu Ukrayna’da savaşan milis güçlerin temsilcileri ile 5 Eylül’de Minsk’te bir araya gelecek. Ateşkes ve barış görüşmelerinin detaylarının ele alınması planlanıyor. Kiev yönetimi Rusya sınırından mili güçlerin ve askeri mühimmatın geçişinin bir an önce durdurulması ve sınır güvenliğinin sağlanmasını istiyor.

NATO, RUSYA'YA YAPTIRIMI ARTIRACAK

NATO’nun önde gelen üye ülkeleri, Ukrayna’nın doğusundaki faaliyetleri sebebiyle Rusya’ya yönelik yaptırımların artırılmasına karar verdi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Liderler, Rusya’nın Ukrayna’nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü ihlal eden çirkin faaliyetlerini tekrar kınadılar ve yaptığının cezasını fazlasıyla çekmesi konusunda anlaşmaya vardılar.” denildi. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Ali İsmail ve Esma, Meclis kürsüsündeydi

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa