04 Eylül 2014 14:10

Berdel, başlık parası ve çocuk yaşta evlilik TİS’e girdi

Mardin’in Derik Belediyesi ile KESK’e bağlı TÜM BEL-SEN arasında imzalanan örnek toplu iş sözleşmesinde (TİS) kadın çalışanlar için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve 8 Mart izin günü olarak belirlendi.

Paylaş

Mardin’in Derik Belediyesi ile KESK’e bağlı TÜM BEL-SEN arasında imzalanan örnek toplu iş sözleşmesinde (TİS) kadın çalışanlar için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve 8 Mart izin günü olarak belirlendi. Sözleşmeye göre berdel yöntemiyle evlenen, başlık parası isteyen ve çocuğunu küçük yaşta evlendiren çalışanlar sözleşmedeki tüm haklardan mahrum sayılacak.

Belediye Konferans Salonunda yapılan imza törenine Derik Belediyesi Eş Başkanları Sabahat Çetinkaya ile Abdülkerim Erdem ile sendikanın Mardin Şube Başkanı İzzettin Karaboğa ve çalışanlar katıldı. Burada konuşan Sabahat Çetinkaya, sözleşmeyle çalışanların haklarında bir takım düzenlemeler yaptıklarını belirterek, “Çalışanlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek ve emeklerinin karşılığını vermek yönetim anlayışımızın gereğidir” dedi. Sendika yöneticisi İzzettin Karaboğa ise “DBP’li belediyelerde çalışan emekçiler olarak kendimizi her zaman şanslı sayıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından hazırlanan TİS sözleşmesi taraflarca imzalandı. Sözleşme ile birlikte memur maaşlarına 190 lira zam yapılırken, bayramlarda 200 lira ikramiye verilmesi karara bağlandı. Kadın çalışanlar için de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve 8 Mart izin günü olarak belirlendi. Sözleşmede dikkat çeken diğer maddeler ise kadına yönelik baskı ve şiddeti ortadan kaldırmaya dönük olanlar. Berdel, başlık parası ve küçük yaşta çocuğunu evlendiren çalışanların sözleşme haklarından men edilmesi karara bağlandı. Sözleşmeye göre kadına fiziki, ekonomik ve sözlü şiddet uygulayan, kız çocuklarını okula göndermeyen çalışanlar da sözleşmedeki haklarından mahrum kalacak. (MARDİN)
 

ÖNCEKİ HABER

Vanlı taşeron işçiler oturma eylemi başlattı

SONRAKİ HABER

"Eren Erdem’in bir kulağı hiç duymuyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa