04 Eylül 2014 14:04

Hamile işçinin 16 saat çalıştırıldığı fabrika meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel Dual Borgstena Otomotiv yan sanayi fabrikasında kadın işçilere dayatılan insanlık dışı koşulları Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel Dual Borgstena Otomotiv yan sanayi fabrikasında kadın işçilere dayatılan insanlık dışı koşulları Meclis gündemine taşıdı.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Tüzel, Çelik-İş Sendikasına üye oldukları için 5 işçinin işten atılmasıyla gündeme gelen fabrikada yaşananları sıraladı: “İşçilerin, verdikleri bilgiler, fabrikadaki yasa dışı, kuralsız, kölece çalıştırmanın boyutlarını göstermektedir. 250’si kadın olmak üzere, 315 işçinin çalıştığı fabrikada hamile kadın işçiler gece vardiyasında ve kimi zaman fazla mesai adı altında 16 saat çalıştırılmakta, ağır hakaretlere, küfürlere ve cinsel tacize maruz kalmaktadır. 250 kadın işçinin çalıştığı fabrikada kreş olmadığı gibi, kadın işçiler yasal hakları olan, doğum izni ve süt iznini dahi kullanamadığı belirtilmektedir.”

Kadın işçilere yönelik cinsel taciz iddialarına da soru önergesinde yer veren Tüzel, “Dual Otomotiv yönetimine kadın işçilerden cinsel tacize uğradığı şikayetinde bulunan olmuş mudur? Ustabaşı tarafından taciz edilen bir kadın işçinin gecenin üçünde fabrika kapısına konulduğu iddiaları doğru mudur? Hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan işçilerin hak ihlallerinin önlenmesi ve işçilerin yasal haklarının temini için bakanlığınız bir girişimde bulunacak mıdır?” sorularına da yanıt istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

\'Filistin ile gerçek dayanışma İsrail\'i boykotla olur\'

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa