04 Eylül 2014 06:00

Erdoğan kaçak binaya yerleşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya Köşkü’ne değil, Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yapılan yeni Başbakanlık Konutu’na yerleşeceğini açıkladı. Erdoğan’ın açıklaması, “Kendisine Başkanlık Sarayı yaptırıyor” iddialarını doğruladı.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara


Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya Köşkü’ne değil, Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yapılan yeni Başbakanlık Konutu’na yerleşeceğini açıkladı. Başbakanlık konutu olarak başlanan, onlarca mahkeme kararına rağmen hukuksuzca inşaatına devam edilen binanın yapımı, bir işçinin canına, AOÇ’nin binlerce ağacın, tarihi ve doğal güzelliklerin katledilmesine neden olmuştu. Erdoğan’ın açıklaması, “Kendisine Başkanlık Sarayı yaptırıyor” iddialarını doğruladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlarken yeni kullanacağı cumhurbaşkanlığı binasını açıkladı ve Çankaya Köşkü yerine Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yapılan Başbakanlık Konutu’nu kullanacağını dile getirdi. Çankaya Köşkü’nün ise başbakanlık tarafından kullanılacağını belirten Erdoğan, hakkında onlarca dava, iptal ve durdurma kararına rağmen inşaatı devam eden ve yapımı bitmek üzere olan AOÇ’deki Başbakanlık Konutu’nda kalacak.

25 DAVA AÇILDI

1. Derece sit alanı olan çiftlik arazisi büyük tartışmalar arasında 3. Derece sit alanı statüsüne düşürüldü. Ankara 11. İdare Mahkemesi, sit statüsünün değiştirilmesi kararını iptal etti. Daha sonra ise 1/10.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1. Derece Doğal ve Tarihi sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın yürütmesinin durdurulması talebiyle Ankara 5. İdare Mahkemesinde açılan davadan da yürütmeyi durdurma kararı çıktı. AOÇ’de Mimarlar Odası Ankara Şubesinin 289 bin metrekare toplam inşaat alanı olan başbakanlık hizmet binasıyla açtığı üst ölçekli davalarda iptal kararı almasına rağmen inşaat devam ediyor. Meslek odaları, bu davaların dışında AOÇ’deki talana yönelik 25 dava daha açmıştı. Davaların birçoğunda meslek odaları haklı bulunmuştu.

İKİ İŞÇİNİN ÖLDÜĞÜ İDDİA EDİLDİ

Ayrıca 3 Mart 2014’de binanın inşaatında bir işçi yaşamını yitirmişti. İnşaatın hızla bitirilmesi için gece gündüz yapılan çalışma sonucunda akşam vardiyasında çalışan bir işçi inşaattan düşmüştü. 27 yaşındaki İşçi Savaş Oğuz’un ölümünün ise günlerce kamuoyundan gizlendiği iddia edilmişti. Ardından başka bir işçinin de beton mikserinin altında kalarak can verdiği, bu olayın da gizlendiği gündeme gelmişti. Ayrıca inşaatın bulunduğu bölgede çıkan yangının da sabotaj olduğuna dair iddialar var.
Yapımına 2012’de başlanan bina yüksek güvenlikli inşa edildi. 5 kat olarak inşa edilen binada, odaların yüksekliği güvenlik gerekçesiyle 4-5 metreyi geçmiyor. Erdoğan’ın taşınmayı planladığı “Yeni Başbakanlık Yerleşkesi”, 700 milyon liranın üzerindeki maliyetiyle dikkat çekiyor. Yerleşkedeki çalışmalar sürerken, Ankara Büyükşehir Belediyesi de kampüsün çevresinde tartışmalara rağmen 8 şeritli yolların yapımını sürdürüyor.

‘HUKUKSUZLUKTA ISRAR’

Konuyu gazetemize değerlendiren Şehir Plancıları Odası Başkanı Orhan Sarıaltun, “Açtığımız davalarda konunun bir çok yönünden bahsettik. Ulaşım ilkelerine aykırı olduğu, tüm vadi ve derelerin birleştiği bir alan olduğu gerekçesiyle korunması gerektiğini söylemiştik. Hukuk, söylediklerimizi doğru bulduğu yönünde karar vermişti. Ancak herşeye rağmen Erdoğan, bu hukuksuz binaya yerleşeceğini açıkladı” diye konuştu.
AOÇ’nin Ankara’nın temel kazançlarından olduğunu belirten Sarıaltun, hem coğrafi niteliği, hem de başkentin merkezinde geniş bir açık alan oluşturması nedeniyle çiftliğin önemli olduğunu dile getirdi. Sarıaltun, “Devasa kavşaklarla yolun bağlantıları sağlandı. AOÇ böylece doğranmıştır. Diğer parça da AnkaPark ve bunun da hukuksuzca devam edeceği açıktır. Bira fabrikasının olduğu alanda da hukuksuz bir özelleştirme konusudur” diye konuştu.

‘HUKUKSUZLUK BİR DAHA TESCİLLENDİ’

Danıştay Daireler Kurulu kararına ilişkin konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu kararla AOÇ’deki hukuksuzluğun bir kez daha tescil edildiğini söyledi. Candan, “AOÇ’de arka arkaya verilen yargı kararları sevindirici. Karar, en üst kuruldan yürütmenin durdurulması reddine karşılık bir reddir. Bina Cumhurbaşkanlığı binası olarak kullanılamaz, bina hukuksuz ve kaçak yapıdır. Buradan Cumhurbaşkanına yargı kararlarını uyması gerektigini yeniden hatırlatıyoruz. O binada oturma ısrarı anlamsız. O binada oturursa Cumhurbaşkanı kaçak binada oturmuş olacak. Ülkemizi bu duruma düşürmeye hakkı yok. Üst üste verilen mahkeme kararları ile binanın çemberi daralıyor. Kararlar AOÇ’de yapılan hukuksuzluğu ve binanın yasa dışı olduğunu bir kez daha tescil ediyor” diye konuştu.

YARGIDAN BİR KARAR DAHA

Erdoğan’ın açıklamalarından kısa bir süre sonra yargıdan bir karar daha çıktı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Başbakanlık Hizmet binasının inşa edildiği alana ilişkin Bakanlar Kurulu kararı hakkında yürütmeyi durdurma talebine Danıştay 6. Dairesinin verdiği “ret” kararını kaldırdı. 
Meslek odaları tarafından Başbakanlık Gazi Yerleşkesi (OGM) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilanına ilişkin 2012/3074 sayılı Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talep edilmişti. Dava konusu alanda keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmış ve Bilirkişi olarak atanan 5 kişilik heyetten iki farklı görüş çıkmıştı. Danıştay 6. Daire kentsel dönüşüm kararının hukuka, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olmadığı gerekçesiyle meslek odalarının yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti. Bu karara karşılık meslek odalarının itirazı ile Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 6. Dairenin yürütmenin durdurulmasına verdiği kararı kaldırdı ve dosyası geri gönderdi.

ÖNCEKİ HABER

Çatıdan düştü, \'ceviz toplarken düştü\' dediler

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa