04 Eylül 2014 06:00

Çatıdan düştü, 'ceviz toplarken düştü' dediler

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde zorla kanalizasyon temizletildiği için yaşamını yitiren Taşeron İşçisi Zafer Açıkgözoğlu’nun ardından benzer bir olay yaşandı.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul


İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde zorla kanalizasyon temizletildiği için yaşamını yitiren Taşeron İşçisi Zafer Açıkgözoğlu’nun ardından Bahçelievler’de bulunan İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de benzer bir olay yaşandı. Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan çatı temizletildiği iddia edilen 65 yaşındaki Taşeron İşçisi Mehmet Abbasoğlu, çatıdan düşerek ağır yaralandı. Abbasoğlu 11 aydır Avcılar Hospital Hastanesinde yoğun bakımda yatıyor. Hastane yetkilileri Abbasoğlu’nun ceviz ağacından düştüğünü iddia ederken, bu iddia polis tutanağına da geçti. Abbasoğlu’nun eşi Safiye Abbasoğlu, eşinin çok yoğun çalıştığını ve ceviz toplamak için ağaca çıkmasının mümkün olmadığını belirtti.

‘BAŞHEKİM ONU DEĞİL İŞİNİ SEVMİŞ’

Eşinin her gün sabah 05.00’te kalkıp işe gittiğini belirten Safiye Abbasoğlu, “Her gün çok çalışırdı. Sık sık “Başhekim beni çok seviyor” derdi. Meğer Başhekim onu değil işini sevmiş” dedi. 70 bin metrekare olan hastanede tek bahçıvan olan Mehmet Abbasoğlu, yaşına rağmen halen çalışıyordu. İddiaya göre olukları temizlemek üzere çatıya çıkarıldı. Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan çatıya çıkarılan Abbasoğlu, düşerek ağır yaralandı ve yoğun bakıma kaldırıldı. Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesinde 2 ay yoğun bakımda kalan Abbasoğlu, daha sonra Avcılar Hospital Hastanesine kaldırıldı. 11 aydır kendisine refakat eden eşi Safiye Abbasoğlu’na kızı Firdevs Abbasoğlu yardım ediyor. Almanya’da çalışan Firdevs Abbasoğlu, sık sık Almanya’ya gidip gelmek zorunda kalıyor.

HASTANE KÖŞELERİNDE PERİŞAN OLDUK

Bir çocuk annesi Firdevs Abbasoğlu, annesinin aylardır hastanede olduğunu ve büyük zorluklar yaşadığını ifade etti. Annesine hastaneden oda kiralamak isteyen Firdevs, günlük 80 liralık kiralama bedelini ödeyemiyor. Hastane köşelerinde perişan olduğunu anlatan Firdevs, hastane çalışanlarından bazılarının ifadelerinin değiştirildiğine dair konuşmalara tanık olduğunu iddia etti. Babasının ağaçtan düşmediğini dile getiren Firdevs, hastane yönetiminin olayı iş kazası olarak göstermemek için kazadan sonra tüm ağaçlara “Ağaçlara çıkmak yasaktır” tabelaları astırdığını söyledi.

SORUMLULAR YARGILANSIN

Olayı öğrendiğimiz hastanede çalışan SES üyesi çalışanlar da Abbasoğlu’nun yaşadığı kazada hastane yönetiminin büyük ihmali olduğuna dikkat çektiler.
Mehmet Abbasoğlu’nun iş kazası geçirdiği İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan ve aynı zamanda Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Örgütlenme Sekreteri Kahraman Keskin, “Bir çok hastanede olduğu gibi hastanemizde de maalesef insan canına hiçbir değer verilmiyor” dedi. Birkaç gün önce Çapa’da ölen Zafer Açıkgözoğlu’yu hatırlatan Keskin, Mehmet Abbasoğlu’nun hiçbir koruyucu önlem alınmadan çalıştırıldığı için bu duruma düştüğünü söyledi. Taşeron çalışmaya karşı topyekün bir mücadele verilmediği ve taşeron ortadan kalkmadığı sürece çalışan tüm taşeron işçilerin sonunun Abbasoğlu ve Açıkgözoğlu gibi olacağına değinen Keskin, tüm taşeron işçilerini birlikte mücadeleye çağırdı. Olayın yaşandığı ilk günden beri yaşanan iş kazasının takipçisi olduklarını belirten Keskin, sorumluların derhal yargılanmasını ve denetimlerin artırılmasını istedi.

BAŞHEKİM: OLAYI TAKİP EDİYORUZ

Hastane müdüriyeti tarafından olayın takip edildiğini belirten Başhekim Yardımcısı Müge Ala Mertoğlu, tutanakların tutulduğunu ve görgü tanıklarının olduğunu belirtti. Ceviz ağacından düştüğüne dair 6-7 kişinin şahitlik yaptığını ifade eden Mertoğlu, olayın mahkeme aşamasında olduğunu söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Bossa işçileri mücadeleci bir sendika istiyor

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa