04 Eylül 2014 06:00

Bossa işçileri mücadeleci bir sendika istiyor

ÖZ İPLİK-İş üyesi Bossa işçileri yeni bir sendikal hareket için kolları sıvadı. Bir süredir “Nasıl bir sendika istiyoruz” tartışması yürüten işçilerin baskısıyla, sendika merkezi işyeri temsilcileri belirlemek için seçim kararı almak zorunda kaldı.

Paylaş

Halil İMREK
Adana


ÖZ İPLİK-İş üyesi Bossa işçileri yeni bir sendikal hareket için kolları sıvadı. Bir süredir “Nasıl bir sendika istiyoruz” tartışması yürüten işçilerin baskısıyla, sendika merkezi işyeri temsilcileri belirlemek için seçim kararı almak zorunda kaldı. Seçimler 19 Eylül’de yapılacak.

Öz İplik-İş üyesi işçiler, ‘Bossa işçi hareketi’ adıyla facebook’ta sayfa açtı. Çok sayıda işçi burada nasıl bir sendikacılık yapılacağına dair tartışmalar yürütüyor. Ayrıca işçiler, bölüm bölüm, vardiya vardiya bir araya gelerek nasıl bir sendikacılık istediklerini konuşuyor. Adana’da şu an Bossa-5, Bossa-4 ve Bossa-2 olmak üzere üç tane Bossa fabrikası var. Bu üç fabrikada toplam 2 bin Öz İplik-İş üyesi işçi çalışıyor.

YOLSUZLUK BARDAĞI TAŞIRDI

DİSK/Tekstil’in örgütlü olduğu fabrikada işçiler bir süre önce Öz İplik-İş Sendikasına geçirilmişti. Ancak geçen uzun zamandan bu yana işçilerin yaşamında bir değişiklik olmaması, sendikanın bir faaliyette bulunmaması, şube seçimlerinin yapılmaması ve işyeri temsilciliklerinin seçimle belirlenmemesi işçiler arasında homurtuları yükseltti. Son olarak uzun dönem işyeri temsilcisi ve baştemsilci olanların değiştirilmesi ve yerlerine başkalarının atanması. Bu temsilcilerin yaşadığı baskı sonucu işi bırakması ve işten atılması tepkileri daha da artırdı.

Bütün bunların üzerine Bossa Genel Müdürü Regayip Baykal’ın işyerinde yolsuzluk yaptığı, bu yolsuzluğa Öz iplik-İş yöneticilerinin de karıştığı söylentileri ve bu yönlü iddialar bardağı taşıran son damla oldu. Bossa patronu Genel Müdür Baykal’la yollarını ayırırken, işçiler de inisiyatif alarak mücadeleye atıldı.

BAŞKAN ADAYI ÇIKARDILAR

‘Bossa işçi hareketi’ olarak kendilerini adlandıran yüzlerce işçi, mücadeleci bir sendikacılık için ilk olarak işyeri temsilcilik seçimlerine hazırlanıyor.
İşçiler, seçimin; kimsenin kimseyi, dışlayıp, ötekileştirmediği, dostluğun ve arkadaşlığın kardeşliğin kazandığı bir süreç olmasını istiyor. İşçiler bölüm ayrımı yapmadan, ipliği-dokuması-terbiyesi-mk enerjisi-terbiyesi demeden tek yumruk oluyor. “Bossa işçi hareketinin” temel anlayışı, işçinin çıkarını korumak ve işçilerin haklarını alan bir sendikacılık yapmak. Bossa işçi hareketi, şube başkanı adayı olarak ise eski Bossa 5. İşyeri Baştemsilcisi Alper Koca’yı aday çıkardı.

DİSK/TEKSTİL’DEN ÖZ İPLİK-İŞ’E GEÇMİŞLERDİ

Bilindiği gibi yıllardır Bossa fabrikalarında DİSK/Tekstil Sendikası örgütlüydü. Mevcut Şube Başkanı Recep Türkyılmaz ve Sedat Çetin iki ayrı dönemde Rıdvan Budak karşısında aday olmuş ve az oyla genel başkanlığı kaybedince ikisi de sendikadan ihraç edilmişti. DİSK/Tekstil’den ihraç edilen Recep Türkyılmaz ve Sedat Çetin daha sonra işçilerin çoğunu Öz İplik-İş’e geçirmişlerdi. İşçilerin hepsinin Öz İplik-İş’e geçmesinde işveren temsilcilerinin etkili olduğu konuşulmuştu. Hatta o dönem Bossa işçileri, “Genel Müdür taraf olmazsa bu kadar işçi Öz İplik-İş’e geçer miydi” demişti. Öz İplik İş’e geçmeyen ve DİSK/Tekstilde ısrar eden işçilerden atılanlar olmuştu. Sonuç olarak ilk başta DİSK/Tekstil’de 112 kadar işçi kalmıştı. Gelinen aşamada ise DİSK’Tekstil’de neredeyse tek bir üye kalmadı.

ÖNCEKİ HABER

Êzidi çocuklar anlattı: Bir sürü çocuk açlıktan öldü!

SONRAKİ HABER

AKP’li vekil Şirin Ünal, Kadiroava’nın sorulmasına “suçlama ve linç girişimi” dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa